Úvodní stránka 9 Vystavování – materiály 9 3. Obcházení a slalom

3. Obcházení a slalom

Tyto a podobné cviky jsou skvělé k rozpohybování celého těla, protažení zad a učení zatáčení. Stejně jako my i psi často upřednostňují jednu stranu a to i při zatáčení. Pokud třeba házíte psu míček, můžete si všimnout, že si nabíhá tak, aby častěji točil na jednu stranu. V důsledku toho pak má pes svaly a vazy na jedné straně těla protažené, ale na druhé zkrácené. A necítí se dobře při zatáčení na druhou stranu.

Na výstavě pak může mít pes problém udržovat pěkný klus v menším kruhu nebo provádět plynulé obraty při pohybu Tam a zpět apod.

Tyto cviky jsou také skvělé u starších psů na udržení jejich pohyblivosti.

Při učení těchto prvků vždy chtějte, aby pes předvedl stejný počet otáček na jednu i druhou stranu.

Obcházení

Při učení obcházení začněte něčím širším a postupně se propracujte k užším objektům. Můžete to psa naučit na povel, ale pro naše potřeby postačí ho do potřebného pohybu navádět za pamlskem.

Můžete začít s obíháním stromu, kuželu, židle, vašich nohou apod. a později přejít na obíhání jedné nohy, úzké tyčky apod. Při obíhání předmětu psi zpravidla lépe celé tělo protahují, než při učení otoček na místě, bez obíhání něčeho. Tam většinou psi točí jen z počátku. Když se cvik naučí, začnou spěchat, poskakovat a na protažení to není tak efektivní.

Obcházení provádějte vždy několikrát na jednu stranu a pak na druhou stranu. U štěňat a začátečníků stačí 3 -5x, u starších a zkušenějších psů můžete přidávat. Spíše ale cvičte častěji, než dělat 20 otoček na jednu a pak 20 na druhou stranu.

Slalom

Slalom můžete cvičit mezi objekty – kužely, stromy, pet lahve – nebo mezi vašima nohama. V takovém případě si psa naveďte k jednomu boku, vykročte nohou, která je dále od psa, sehněte se, strčte si vzdálenou ruku s pamlskem pod nakročenou nohu a psa si pod ní proveďte až k druhému boku. Odměňte a zatím co pes chroupe pamlsek, vykročte stejně zase druhou nohou a druhou rukou si ho naveďte zpět k boku, kde začínal.

Jednodušší bývá začít slalom v chůzi, kdy takto postupujete v před, a pes prochází od jednoho boku ke druhému pod nakročenou nohou. Můžete ale cvičit také na místě. Pouze se musíte rozkročit do široka, pokrčit nohu dále od psa a zezadu si pod ní strčit ruku s pamlskem. Tou si pak vedete psa zpředu dozadu pod vaší pánví a stáčíte ho k druhému boku, kde ho odměníte. A stejně pokračujete zase na druhé straně.

Při učení slalomu dejte pozor, aby pes dobře viděl ruku s pamlskem. Pokud se z počátku málo sehnete a málo ji vsunete mezi své nohy, pes ji neuvidí a nebude na ni moc reagovat. Pomáhá také s ní trochu zamávat, aby si jí pes všimnul.

Postupně budete moci na ukazování ubírat, ale až pes pochopí, jaký pohyb po něm chcete.

Video

Ve videu vám ukážu obcházení psovoda. Děláme ho nejprve 5x na jednu stranu, pak 5x na druhou. Ozzy už cvičení zná. U začátečníka bude asi potřeba navést jednou rulou s pamlskem za záda – můžete tam ze začátku odměnit – a pak druhou rukou zase zezadu dopředu a odměnit. Až se to ale pejsek trochu naučí, půjde mu to také takto snadno.

Pak si dávám Ozzyho mezi nohy a pokračujeme obcházením jedné a druhé nohy, jako užšího objektu. Ozzy už pozici pod mýma nohama zná a umí do ní jít. Vy si tam psa zase naveďte stejně jako v předchozím cvičení. Pouze se rozkročte a až budete mít psa za zády, vyveďte si ho mezi rozkročené nohy. Pokud máte většího psa, můžete ho učit obcházení tyčky, násady od koštěte apod.

Nakonec předvedeme slalom na místě. Začínám se psem u levého boku, odkud prochází dozadu pod mou pravou nohu a otáčí se k pravému boku. A pak zase obráceně.

Jak učit slalom za chůze se můžete podívat zde: Slalom Denis