Výcvik psů přes internet? Cože?

17. 6. 2020 | Nezařazené

Někteří z vás to ještě nezaznamenali. Někteří to zaznamenali, ale nevěří tomu, a jiní už se toho sami s radostí účastní. O čem je řeč? Online kurzy o výchově a výcviku psů.

Online kurzy hýbou světem. Dnes už nenajdete příliš oborů, kde by se nedal nějaký online kurz uplatnit. Přes internet se můžete učit cizí jazyky, vyšívat, cvičit yogu i získávat certifikáty o vzdělání do vašeho zaměstnání. Zkrátka přes internet už dnes jde opravdu téměř vše.

Výcvik psů není výjimkou. V zahraničí se tento formát objevil už před dlouhou řadou let a funguje skvěle. U nás je o něm více slyšet teprve v posledních letech, ale s online kurzy už se i tady roztrhl pytel.

Přitom si stále velká část lidí nedokáže představit, jak takový kurz probíhá a k čemu může být dobrý. Vždyť vás nikdo při cvičení nevidí. Nikdo vás nemůže opravit. Budou to jen obecné rady a skutek utekl?

Jak to jako funguje?

Předně je třeba říci, že každý trenér má svůj vlastní systém online kurzů. Každý to dělá trochu jinak a i zde platí, že ne každý online kurz je kvalitní. Je dobré se ptát. Bývalých účastníků, lidí, kteří znají daného trenéra, nebo i trenéra samotného. Už z reakce na vaše otázky můžete usoudit, jak bude ochotný s vámi v kurzu komunikovat.

Kurzy bývají rozdělené do jednotlivých lekcí. V nich byste se měli naučit vše potřebné k dané problematice. Ideálně zde najdete jak výklad, tak ukázková videa. Na vás pak je, abyste si vše nastudovali a zkusili aplikovat na svého psa. 

Samozřejmě ale každý člověk a pes jsou jiní. Nelze jim dát obecné rady a předpokládat, že to všem bude stačit. Proto by nedílnou součástí každého kurzu, který se nezabývá pouze teorií, měla být možnost konzultace. Ideální je zaslat trenérovi video z tréninku. Může ho s vámi podrobně rozebrat, upozornit na chyby a navrhnout řešení.

Stejně tak byste měli mít možnost ptát se i na další věci, protože ve výcviku spolu vždy souvisí více okruhů. K tomu bývají vhodné společné diskuzní skupiny, kde se lze učit také z otázek ostatních.

To pro nás asi není

Online kurzy určitě nejsou pro každého. Předně je potřeba nemít strach. A mít chuť se učit.

Řada lidí se bojí cokoliv svého psa učit, když jim trenér nekouká přes rameno. Ono ale nelze trénovat pouze pod dohledem trenéra. Trénovat musíte i bez něj, ať už za ním chodíte na cvičák, nebo se scházíte u internetu. Na praktické lekci vám sice může trenér okamžitě opravit případné chyby, otázka ale je, jaké chyby uděláte příště, až tam trenér nebude. A jak na ně budete reagovat. 

Druhá věc je, že každý pes a každý člověk je jiný. Trenér by se samozřejmě měl snažit najít tu nejlepší cestu právě pro vás dva, ale během krátkých setkání na cvičáku, o vás ví hrozně málo. A pouze hádá, jakým směrem se dát. To vy znáte svého psa daleko lépe a daleko lépe tak můžete vše odhadnout a přizpůsobit. Abyste to ale mohli udělat, potřebujete znalosti. A to poměrně široké. Pak je otázka, kolik toho stihnete během praktických lekcí probrat s trenérem a kolik vám nabídne právě přes internet.

S tím souvisí i další důležitá věc: Chuť do učení. Online kurzy jsou pro ty, kdo se nebojí učit, chtějí se učit a budou se učit. Pokud to nechcete, s online kurzy to nezkoušejte. Jestli myslíte, že vám stačí, aby vám na nejbližším cvičišti ukázali, jak zhruba trénovat přivolání, sedni, zůstaň a k noze a chcete to se psem dokola opakovat bez nějakých hlubších znalostí, budou pro vás praktické lekce mnohem lepší.

Online kurzy ale určitě mají oproti praktickým lekcím své nesporné výhody. Nemusíte nikam dojíždět. Můžete trénovat s trenérem, kterému věříte, který je opravdu špičkou ve svém oboru a to mnohdy za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za cestu a praktické lekce. Nejste vázáni konkrétním časem lekce, ale můžete si ji projít kdykoliv vám to vyhovuje a máte připojení na internet. A jak už jsem psala výše, často získáte mnohem více vědomostí, než právě při praktických lekcích.

Tak já nevím…

Ne? Tak ještě jednou a ve zkratce.

Výhody:

 + Bez dojíždění

+ Možnost trénovat kdykoliv a kdekoliv

+ Větší množství informací

+ Nižší cena

+ Možnost pokládat otázky, podrobný rozbor tréninkových videí

Nevýhody:

– Bez okamžité zpětné vazby

Tak co, nezkusíte nějaký online kurz také vy? Pokud se chcete podívat na mou nabídku, začněte zde: Online kurzy.

O autorce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.