Socializace štěněte – neděláte v ní zbytečné chyby?

15. 9. 2023 | Nezařazené

Socializace je jedním ze základních prvků výchovy štěněte a předcházení problémovému chování. Proto to většinou děláme – abychom se psem v budoucnu neměli problém.

No jo, jenže co když si právě tou „socializací“ na problém zaděláme?

Socializace totiž vůbec nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Můžete v ní nadělat spoustu chyb a místo na pohodového parťáka, si zadělat na pořádný problém.

Na co si dát pozor?

Především na špatné pocity vašeho psa. Vy ho přeci chcete učit, že interakce s ostatními je příjemná, zábavná a bezproblémová. Ne to, že ostatních je potřeba se bát, bránit se jim a být z kontaktu s nimi otrávení a unavení. A právě to se často stává, pokud si dobře nerozmyslíte s kým a jak svého psa chcete socializovat.

Pokud je jeden pes větší, nebo výrazně temperamentnější než druhý, snadno ho vyděsí. Učí ho bát se a utíkat nebo dokonce útočit. Menší a klidnější pes také často není schopný prosadit svůj názor, uhlídat si své hranice toho, co mu příjemné je a co není. Ten větší se tak učí nebrat názor ostatních vážně. Může ho prostě ignorovat a dál si jet to svoje. Ten menší se zase učí, že jeho názor nebere protistrana vážně, že jednoduchá základní komunikace prostě nefunguje. Pokud ho ten druhý nemá rozšlapat nebo uhonit, musí utéct hodně daleko nebo se hodně výrazně bránit!

A to nechcete. Nechcete, aby si to tzv. vyříkali. Vážně ne. Protože pokud je necháte, si to vyříkat, budou si to vyříkávat i příště s někým dalším. Budou preventivně startovat po všech kolem, aby je od sebe odehnali. Aby si to s nimi vyříkali dřív, než se ten druhý začne chovat nepříjemně.

Takže kontakt jen s podobně velkými a temperamentními psy?

Ani to není výhra. Pro vás ano, je to příjemné, zpravidla bezproblémové a oba pesani si to užijí. No jo, ale nenaučí se při tom, jak vycházet s těmi výrazně většími nebo výrazně menšími. Nenaučí se komunikovat s nimi.

Vy potřebujete své štěně seznamovat i s dalšími psy, kteří se ho bojí, nebo kterých se bojí on. Se psy, kteří jsou výrazně menší nebo naopak výrazně větší, klidnější nebo temperamentnější. Ne ale tak, aby z toho byl problém. Potřebujete, aby se u toho učil správnému chování. Aby poznal, jak se v takových situacích chovat, jak neděsit ty menší a nehysterčit z těch větších. Jak si hrát s těmi, kdo neholdují tak divokým hrám, jako on, nebo jak si vykomunikovat dostatek prostoru kolem sebe, když se bojí zašlápnutí. To všechno jsou důležité věci, které se váš pes potřebuje naučit. To díky nim bude zvládat kontakt s ostatními tak, jak je pro život v naší pejskařské velmoci potřeba. Při nekontrolované hře s partou dalších štěňat se to ale většinou nenaučí. Potřebují vedení a vaši pomoc. A pokud si vy nejste jistí, jak na to, ukážeme si to společně v kurzu školky pro štěňátka v Českých Budějovicích.

Další informace o socializaci

O autorce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.