Proč (ne)chodit na cvičák

19. 8. 2020 | Nezařazené

V posledních několika desetiletích se v naší společnosti velmi změnil pohled na psy. Dávno pryč jsou doby, kdy cvičiště a výcvik obecně byly dostupné pouze psům pracovních plemen ideálně s průkazem původu. Dnes je zcela běžné jít na cvičák i se psy, s nimiž to dříve bylo nemyslitelné. Například s čivavou, pudlíkem, ale třeba i jezevčíkem. Na majitele je vyvíjen velký společenský tlak, aby jejich psi byli dobře ovladatelní a co nejméně konfliktní.

Dobře pro mě. Ale co to znamená pro vás?

Vyražte na cvičák, pokud chcete, ale měli byste si předem uvědomit několik věcí.

1) Chození na cvičák vám psa nevycvičí

Opravdu ne. Bohužel. To, že půjdete jednou týdně se psem na cvičák, velkou změnu v ovladatelnosti neudělá. Cvičiště je od toho, abyste si zkusili práci se psem pod odborným vedením, abyste se vy naučili co a jak. Pokud to ale pak nebudete trénovat v praktickém životě, změny nečekejte.

Cvičit musíte hlavně v běžném životě. Alespoň co se týče základní ovladatelnosti. Budete-li cvičit pouze na cvičišti, bude vás pes poslouchat pouze na cvičišti.

2) Cvičiště jako takové je pro učení psa nevhodné

Jsou to náročné situace v novém prostředí plném jiných psů, lidí a jejich pachů. To není ideální místo, kde byste měli psa začít něco učit.  Je to podobné, jako začít dítě učit násobilku v cirkuse. Proto:

  • Buďte trpělivý.
  • Neporovnávejte výkony svého psa s ostatními. Každý potřebuje jiné tempo a každému jde něco lépe a něco hůř. To je normální.
  • Snažte se především vy naučit v lekci maximum, abyste pak doma, až začnete trénovat v klidném prostředí, neměli větší problémy.

3) Trénink nemusí být časově náročný

Tohle si mnoho začátečníků neuvědomuje. Přitom je to dobrá zpráva. To, že lekce na cvičišti mají 60 minut, je dáno tím, že na takové lekce jsou lidé zvyklí. Pro psy to ale ideální není. Naopak. Na soustředění je to příliš dlouhá doba. Daleko lepší jsou tréninky mnohem kratší, v délce jen pár minut. O to ale častější. Pár minut ráno na procházce, pár minut odpoledne, pár minut večer během reklamy v televizi. To dá daleko lepší výsledek, než opakovat hodinu dokola to samé.

A zase jsme u toho. Trénovat musíte především v běžném životě. Když čekáte na chodbě na výtah, při přecházení silnice, během procházky v parku.

Takže ano. Běžte na cvičák, pokud chcete. Nepropadejte ale panice, pokud vám to časově nevychází, nebo je váš oblíbený trenér daleko. Dnes máte obrovské možnosti v trénování pomocí online kurzů, webinářů i online konzultací s předními českými i světovými trenéry. Můžete si vybrat z kurzů s širokým zaměřením i úzce specializovaných na jedno konkrétní téma. Čerpat informace a přenášet je do běžného života stejně, jako byste chodili na cvičák. Ale bez dojíždění a časových omezení.

Mou nabídku online kurzů si můžete prohlédnou zde: Online kurzy

O autorce

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.