Vrčení u misky

01.02.2013 21:12

Jistě jste někdy slyšeli něco o tom, že pes si musí nechat sebrat krmení. Je to jeden z oblíbených pejskařských evergreenu. Kde kdo řeší, jak psa toto naučit, jak ho k tomu přimět, jak reagovat, pokud pes u krmení vrčí či dokonce kouše a nebo se naopak chlubí, že svému psu může sebrat třeba  i velký kus libové šunčičky.

Jistě se shodneme, že pes by si měl nechat odebrat cokoliv – hračku, klacek, kost i misku s krmením. Ne proto, že jsme vůdci a chceme si tím dokázat, jak máme nad psem navrch, ale čistě proto, že se nám může stát, že se pes zmocní něčeho, o co nechceme přijít, nebo co mu může při konzumaci přivést vážné zdravotní problémy. A pokud žijeme v bytě, kde nemůžeme psa na několik hodin zavřít do kotce, aby se v klidu nažral, jistě nechceme, aby nás pes od misky vyháněl kdykoliv, když potřebujeme projít kolem.

 

Ale jak na to?

Jedním z nejhorších řešení je opakované odebírání potravy. To často i jinak velice klidného psa ochotného dát vám vše, co zrovna má, naučí, si potravu hlídat. Ne snad proto, že by byl pes dominantní. Ale zkrátka proto, že už ho tím vážně rozčilujete a nedáte mu možnost, v klidu se nažrat. Ruku na srdce, jak dlouho by trvalo vám, zabodnout vidličku do ruky, která vám večer co večer opakovaně bere talíř s večeří a zase vám ho vrací? Tudy teda cesta nevede. Pokud navíc už pes u krmení vrčí a misku si brání, museli by jste buď couvnout a tím chování psa utvrdit, nebo si naopak násilím vymoci odevzdání krmiva a tím problém pouze zhoršit. A riskovat také zranění.

Po dobrém jde všechno líp

Pevně věřím, že svého psa neberete jako soka, ale jako přítele a kamaráda a podle toho se s ním snažíte jednat. A stejně jako by jste se nesnažili svému kamarádovi vyrvat talíř z rukou, ale v klidu mu vysvětlili, o co vám jde, to musíte vysvětlit také svému psu. Samozřejmě to dá více práce, neb slova nebudou stačit, ale není to nic náročného.

 

Jak začít

Pokud už se u vašeho psa tento problém oběvil, začněte prevencí. To znamená, nedávat mu nic, co by mohlo vyvolat konflikt mezi vámi. Minimálně po dobu, než se naučíte tyto situace řešit. Pokud je pes nebezpečný, zajistěte ho náhubkem – přes prostorný kovový náhubek může pes v klidu i přijmat krmení – a případně vodítkem.
Připravte si porci krmení, kterou chcete psu dát, sedněte si k misce a vložte do ní jedno sousto. Až ho pes sní, můžete mu přidat další a další a další. Než takto zkrmíte celou porci, bude už pes trochu chápat, že vaše ruka u jeho misky, znamená další krmení a jeto tedy něco žádoucího. Po několika opakováních můžete do misky přidávat krmení po větších dílech. Zde už bude pes potřebovat chvíli čas, aby jej pozřel a mohlo by se opět objevit vrčení či napadání. Proto je na vašem zvážení, za jak dlouho k tomuto kroku postoupíte a případně, zda se zase nevrátíte pouze k podávání jednotlivých soust. Vaším cílem je teď naučit psa, aby dobře snášel, ba dokonce si oblíbil vaší přítomnost u misky a pohyb ruky k misce si spojil pouze s tím dobrým. Během nácviku dejte pozor na situace, kdy psu chcete něco dát, ale nemáte čas se mu takto věnovat. V takovém případě  nechte psa v klidu se nažrat a nijak ho nerušte. Jinak riskujete, že celý proces nápravy značně prodloužíte, či dokonce, že se pes naučí poznávat, kdy u sebe máte další krmení a kdy ne a podle toho se chovat.
Pokud už pes v klidu jí i větší porce a nechá si od vás přidávat, zkoušejte postupně přisypávat další krmení ve chvílích, kdy pes ještě nedojedl předchozí porci a v misce je stále trochu krmení. U velmi problémových psů může být toto dalším velkým krokem a budete muset postupovat velmi pomalu a nikam v nácviku nespěchat.  Dobré je také naučit psa na povel od misky odstoupit. To můžete nacvičovat již od prvního okamžiku, kdy další část krmení dostane pes vždy až poté, co udělá krok zpět.
Pokud už vás pes nechává přidávat mu krmení do misky i ve chvíli, kdy tam ještě krmení má a také na povel od misky ustoupí, můžete začít přidávat váš pohyb. Dosud jste u misky v klidu seděli a nechali psa jíst. Teď je potřeba, aby jste se také narovnali a postupně od misky odcházeli a zase se vraceli. U velmi problémových psů dejte opět pozor. Vaše napřímení bude pro psa představovat hrozbu a bude potřeba opět postupovat velice obezřetně a nikam nespěchat. Pro psa je velký rozdíl, jestli pouze sedíte a jste v jeho výši, nebo se narovnáte a tyčíte se vysoko nad ním. U takovýchto psů se také vyvarujte naklánění nad psem a případně sahání do misky ve chvíli, kdy u ní pes dosud stojí. Nechte ho poodejít tak daleko, aby již vaše naklonění nad miskou nemohl brát jako útok na sebe.
Jako poslední krok, pokud už vám předchozí nečiní potíže, přidejte odebrání misky. Tedy přijděte k misce, odeberte, přidejte do ní další krmení a zase vráťte. Pro zjednodušení začněte tím, že odeberete misku prázdnou, až později zkuste misku, kde je ještě krmení.

 

Teď už jste pořešili vrčení u misky a problém máte z velké části za sebou. Opět už můžete nechávat psa u krmení co nejvíce v klidu a nerušit ho. Pouze občas cvičení zopakujte, nebo si nechte část krmení stranou a přidejte až v průběhu krmení. Zvlášť efektivní je, pokud přidáváte vždy něco o trochu lepšího, než to, co už pes v misce má. Uvidíte, že vám na povel ustoupí velice ochotně a s nadšením bude očekávat, co za ňamku do misky dostane.

 

Ne jen u misky

Tento problém se ale neobjevuje pouze u misky s krmením. Setkáme se s ním samozřejmě také u různých žvýkacích kostí, ale také hraček, klacků, či čehokoliv, co pes najde a zrovna si oblíbí. Pokud už jste zvládli nácvik u misky, neměli by jste mít ani s tímto větší potíže. Přesto je dobré i toto potrénovat zvlášť.

 

Kosti a hračky

I zde povedeme nácvik v podstatě stejně. Psu, který má nějákou žvýkací kost, vepřové ucho, či něco podobného, začneme nabízet něco lepšího. Pokud je pro něj toto příliš lákavé a obtížně by se hledaly pamlsky, které by byly pro psa lákavější, snažte se začít nácvik něčím, u čeho bude pes dobře spolupracovat a teprve později to zkoušejte i s tím, co má pes nejraději.
Začněte tím, že psu pouze podáváte další pamlsky. Nemělo by to být příliš intenzivní, aby pes zcela nezapomněl na to, že nějákou kost má a jen se od vás nenechal krmit. Stačí vždy po chvíli přijít, dát pamlsek a zase odejít. O kost se zatím nijak nezajímejte. Pokud už pes vaši přítomnost vítá, můžete zkusit na kost sáhnout a odměnit, později ji vzít do ruky a odměnit a nakonec třeba ji i vzít a narovnast se s ní. Neberte psu kost trvale, vždy mu ji hned zase vraťte. Tím se pes učí, že o svou kořist nepřijde, jen vám ji na chvíli dá, dostane něco lepšího a kost se mu zase vrátí.
V podstatě stejně můžete pokračovat také u hraček. Zde je dobré také naučit psa na povel hračky pouštět či ještě lépe přinášet. Nácvik přinášení by zabral minimálěn jeden další článek, proto vám teď popíši pouze nácvik pouštění. Opět si připravte lákavé pamlsky a adekvátně lákavou hračku. Psa vyprovokujte ke hře s hračkou a během přetahování se zastavte, jednou rukou držte hračku a druhou dejte psu před nos pamlsek. Pokud pes hračku pustí a vezme si pamlsek, pochvalte jej a pokračujte ve hře – opět mu hračku hned neodebírejte. Pokud bude vědět, že hračku dostane hned zpět a hra bude pokračovat, nebude mít problém s tím, se jí na okamžik vzdát. Může se ale stát, že hračka bude pro psa příliš lákavá (z počátku opravdu pečlivě vybírejte méně oblíbenou hračku a hooodně oblíbený pamlsek) a nebude jí chtít pustit. V takovém případě, kdy pes pokračuje v přetahování, se vlastně odměňuje další hrou za to, že neposlechl. Musíte proto hru ukončit, jednoduše tím, že hračku pustíte, aby se pes neměl s kým přetahovat. Zároveň ho ale chytněte za obojek, aby s hračkou nemohl odejít. Znovu mu nabídněte co nejlákavější pamlsek a hračku ho nechte pustit na zem. Teprve po několikerém opakování, kdy už bude pes pouštět ochotně, zkuste opět cvik s tím, že budete držet hračku v ruce. Postupně zkoušejte přecházetzase na více a více oblíbené hračky. Pokud to psovi jde a hra ho opravdu baví, budete moci i dostranit pamlsky a jako odměnu použít prosté pokračování ve hře.

 

První pomoc

Ještě bych ráda zmínila situaci, kdy toto se psem nacvičené nemáte a stane se vám, že pes ukořistí něco, co by určitě mít neměl. Pokud by šlo o vážné ohrožení jeho zdraví a nehrozí, že by vás pes vážně zranil, je dobré nic neryskovat, psa chytit a věc mu sebrat i násilím. Takových situací ale snad moc není a proto si popíšeme, co dělat, pokud pes třeba najde kus rohlíku u popelnice, zmocní se nové drahé boty a podobně. V takovou chvíli se především nezajímejte o věc jako takovou. Pokud pes zjistí, že mu to chcete vzít, vzbudí to v něm jenom více zájmu. Přeci, když to chcete vy, je to určitě hodně zajímavé i pro něj. Naopak se snažte odvést pozornost psa na něco jiného – nalákat, aby si přišel pro pamlsky, či pohrát s hračkou, můžete také házet pamlsky kousek od něj a postupně ho takto od ukradené věci odlákat. Dejte ale pozor, aby pes vaši lest neprokoukl a ve chvíli, kdy budete chtít botu zvednout a vrátit do botníku, nebyl rychlejší a znova se jí nezmocnil. Na to je nejdůležitá trpělivost. Odlákejte psa dále a poslední pamlsek hoďte na opačnou stranu, aby musel jít od boty/ rohlíku co nejdál. Teprve potom, mu je seberte.

 

Prevence

Stejně jako u dalších problémů, i zde je nejdůležitější prevence. Tedy problémového psa hlídat, mít ho na vodítku a případně s náhubkem, který v přední části vycpete látkou tak, aby jste mu neubrali na komfortu, ale pes nemohl nic sežrat (pozor, i toto se psy naučí obcházet. Nemělo by jít o trvalé řešení, pouze by jste měli získat trochu více času na patřičnou reakci). Štěňata je třeba hlídat a od počátku se věnovat nácviku jednotlivých dovedností, dříve, než si vytvoří nežádoucí zlozvyky. Stejně tak, pokud si pořídíte psa třeba z útulku, je dobré začít toto procvičovat hned od počátku, než čekat, zda se problém neobjeví. Pokud se pes ocitne v novém prostředí, je snažší nastavit mu hranice žádoucího chování, než když už je v prostředí zvyklí a své zlozvyky tam opakuje.
Zároveň dejte pozor na vznik konfliktních situací mezi vaším psem a dalšími lidmi. To, že od vás si pes nechá odebrat cokoliv, neznamená, že se takto bude chovat ke každému. Zvláště děti bývají v těchto situacích nejvíce ohroženy. Jednak si ještě plně neuvědomují, co dělají a jak se psem jednat, a jednak je může pes zranit daleko vážněji než dospělého člověka. Proto je lepší v přítomnosti dětí psu žádné kosti, krmení, či hračky nedávat, pokud není na děti zvyklí a ony nejsou zvyklé na něj. Není třeba riskovat zranění, když můžete chvíli počkat a psu dát jeho oblíbené sušené vepřové ucho až po odchodu návštěvy.

vrčení u misky

 

výcvik psů, školakapro štěňata

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.