Triky na doma I

21.01.2014 18:56

Když jsem psala článek Operantní podmiňování, pozitivní posilování, klikrtrénink... , vložila jsme do něj také ukázkové video, jak učím svou fenu zavírat dveře. Video mělo posloužit pouze k doplnění informací v článku, ale nedávno se mi jedna slečna, která ke mně chodí se svým psem na výcvik, chlubila, že podle něj naučila i svého psa zavírat dveře. Napadlo mě proto, občas Vám natočit další video, které by vás mohlo inspirovat k učení nejrůznějších triků. Jako první jsem zvolila trik, kdy pes přijde k zásuvce, otevře si ji a přinese z ní ponožky. Samozřejmě se dá tento trik naučit v mnoha různých variantách - přinášení limonády z lednice, novin ze schránky a pod. A než se vrhnu do vysvětlování, ráda bych uvedla, že jde opravdu jen o ukázku, jak jsem to dělala já se svými psy. Každý pes a každý psovod je jiný, a ukaždé dvojice bude postup potřeba individuálně upravit. I já se musela značně přizpůsobit svým psům, ale o tom už víc dále.

Část 1. Zde mají psi za úkol dotknout se a později i zatáhnout za kapesník. Začala jsem podobně jako u zavírání dveří, tedy ukázala předmět psům. A ti si k nim automaticky šli čuchnout - klik a odměna. Na začátku videu asi u třetího nebo druhého Ozzyho pokusu mi nějak vypadlo kliknutí, je tam malý kousíček videa omylem vystřižený, ale je vidět, jak čuchne ke kapesníku a jak dostává odměnu, kliknutí si prosím domyslete :-). Po té, co se psi ujistí, že kliknutí a odměna přijdou právě po kontaktku s kapesníkem, nechám je chvilku přemýšlet a nabídnout další chování - zatáhnutí za kapesník. Píšu zatáhnutí, ale z počátku to může být jakékoliv malé pootevření tlamy a až postupně se dostáváme k chycení předmětu. Pokud pes sám nezkusí za předmět zatahat, můžete postupně přidávat trochu tahu z vaší strany, dokud se pes nenaučí reagovat protitahem.

Část 2. Kapesník je již přichycen k zásuvce a psi jej mají uchopit a nejlépe zatáhnout tak, aby se zásuvka otevřela (nebo kapesník sklounul, jako se to stalo mně).Pro ozzyho je toto skvělý cvik, který miluje. Popravdě, když jsme cvik zkoušeli poprvé, měla jsem i u zásuvky, která jde obtížně otvírat, občas problém ho včas zastavit, aby ji nevytáhl celou :-) S Bárou jsem ale měla problém přesně opačný. Věděla jsem, že pokud budu mít kapesník v ruce, nebude za něj tahat. Vždy okamžitě pouští, jakmile zkusím trošinku zatáhnout. Na přetahování pomalinku pracujeme už dlouhou dobu, ale zatím nejsem schopna použít tahání s něčím jiným, než hračkou. Proto jsem naopak hledala zásuvku, která se otevírá co nejsnáz. Našla jsem ji bohužel v kuchyni, kde je opravdu málo místa - omluvte prosím, že záběry nejsou natočeny z větší dálky, jinak jsme se do kuchyně a k této zásuvce a s kamerou nevešli. Když jsem přivázala kapesník k zásuvce a ona jej vzala do zubů, většinou zásuvku otevřela a já mohla toto chování odměnit. Jak se později přidalo i vyndání ponožek ze vnitř zásuvky, pochopila a začala za kapesník hezky tahat.

Část 3. Přinášení - to už by měl pes umět z dřívějška. Na tento cvik existuej spoustu postupů a dá se samozřejmě naučit i s klikrem. Někdy Vám na něj zkusím natočit samostatné video. Moji psi jej ale dobře umí a velice rychle přinášení nabízí, takže zkusím počkat, jestli se mi poštěstí hlídat někomu psa, který by to neuměl. Ve videu jsem proto tento cvik neklikala, ale pouze položila ponožky na kraj zásuvky, dala povel "Přines" a pochválila za splnění. 

Část 4. Poté co mi psi několikrát přinesli ponožky z okraje zásuvky, jsem zásuvku opět zavřela. Psi si tak museli otevřít zatáhnutím za kapesník a až pak mohli ponožky přinést. 

Přiznám se, že jsem celý cvik učila pouze kvuli tomuto videu a tomu, aby jsme si s pejsky zase zkusili něco nového. Většinou se ale už k takovýmto trikům moc nevracím. Pokud by jste ale chtěli, můžete cvik dál rozvíjet: přidat ještě zavírání zásuvky (stejné jako zavírání dveří), posílat psa z větší vzdálenosti či dokonce jiné místnosti, neukazovat mu předem, že tam dáváte ponožky, nebo dokonce ponožky schovat (já použila zásuvku, kde mám šátky, kapesníky a utěrky, takže bych mohla ponožky trochu schovat a chtít, aby je pes našel, nebo by mohl přinášet jakékoliv ponožky z vaší zásuvky s ponožkama).

Pokud budete chtít tento postup také vyzkoušet, přečtěte si prosím nejprve články Operantní podmiňování, pozitivní upevňování, klikr trénink... a Pravidla shapingu.

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.