Target = cíl

17.05.2014 21:27

Užití targetu, nebo-li cíle, je jednou z velice užívaných metod výcviku pomocí klikru. V základě jde o to, že se pes naučí zaujímat určitou pozicic vůči danému cíli. Tím může být v podstatě cokoliv. Třeba papírek, kterého se pes dotkne nosem - vzpomínáte, jak se Bára učila zavírat dveře - krabička, na kterou pes pokládá packy, obruč, kterou pes proskakuje... Možností je spousta a záleží především na kreativitě a šikovnosti trenéra, co vše si vymyslí. 

Já jsem si pro Vás připravila video, kde vám cílení trochu přiblížím v praxi. Jako target budu používat vlastní dlaň a začneme s tzv. Nose Touchem (dále jen NT). Na začátku Vám s Ozzym ukážeme, jak s tímto cvikem začít. Je to jeden z nejjednodušších cviků, které u psů užívám, tak se nebojte. Jediné, na co se musíte opravdu soustředit, je timing - načasování. 

Začněte tím, že psu ukážete dlaň a označíte (kliknete či pochválíte)  a odměníte ho, když se k ní přiblíží. Postupně se dopracujte až na dotyk ruky. Toto je NT v jeho základní podobě (spojením nose touch se označuje jakýkoliv dotyk nosu na target, my jej v tomto článku budeme chápat jako dotyk nosu na dlaň) a i když jej budeme dále rozvíjet, vracejte se k tomuto cviku a stále ho upevňujte.

V další části začneme úkol trochu stěžovat a postupně přejdeme z NT na sledování dlaňě. Začnete tím, že se pes bude snažit dotknout pohybující se ruky. Pozor, pohyb by neměl být nijak rychlý a měl by být prováděn již od samého začátku. Chybou by bylo nechat psa přijít až k dlani a pak mu ucuknout. Pro většinu psů by to znamenalo, že je úkol příliš obtížný  a ztratili by motivaci. Pozor dejte také na pozvolné ztěžování úkolů v rámci toho, co už pes zvládá. Zbytečně nepospíchejte a raději si počkejte, až pes vše pochopí.

Později přidáme také označení a odměnu už ve chvíli, kdy pes ruku sleduje, ale zatím se jí nedotýká. Pokud i toto pes zvládá, můžete jej pomocí prázdné ruky navádět do libovolných pozic. Já zkusila s Bárou chůzi u nohy a protože u levé nohy už chůzi zná a pravděpodobně by ji předváděla správně, vedla jsem ji tentokrát u pravé nohy. Samozřejmě, pokud bych chtěla chůzi u nohy trénovat timto způsobem, chtělo by to ještě spoustu práce, přesto i první pokus je velice zdařilý. Při tomto způsobu vedení se pes navíc od začátku učnefixovat se na oamlsky, což může značně pomoci v další práci.

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.