Slalom pod nohama

06.11.2019 14:50

Prvním bodem je určitě navedení psa k boku psovoda. Je prakticky jedno, ke kterému boku to bude. Já zde používám přiřazení k noze. Psi si to alespoň procvičí. Případně náš povel: „levá“, který znamená také přiřazení k levé noze, ale nekontroluji zde příliš přesnost.

Ve chvíli, kdy máte psa u boku, vykračujete dopředu nohou, která je dále od psa. Pokud tedy máte psa u levé nohy, udělte velký krok dopředu pravou nohou. Zároveň pravou ruku dáváte z vnější strany mezi nohy a ukazujete psu pamlsek, či prázdnou dlaň (umí-li pes navádění prázdnou dlaní), kterou má následovat. Pes vychází k ruce a vy jej pomalu provedete pod nohama a k boku. Pozor, psa odměníte až teprve ve chvíli, kdy projde pod nohama a vyjde ven k vaší druhé noze. Zatím co pes chroupe odměnu, děláte druhý krok zase levou nohou a vše opakujete na druhou stranu.

Pokud byste psa odměnili příliš brzy, ve chvíli, kdy je ještě pod vašima nohama, bylo by obtížné udělat další krok a pes by snadno vyšel pod nohy ze špatné strany. Pozor si dejte také na to, aby pes pod nohama ruku s odměnou/nastavenou dlaň dobře viděl. Pokud budete mít volnější kalhoty a nevsunete ruku dostatečně mezi nohy, může se stát, že pes ji prostě neuvidí.

Procházení pod nohama nejprve dobře procvičte a psu upevněte, než se v tréninku budete snažit posunout dál. Někdo zde i přidává povel, například „slalom“. Většinou se pak používá první slabika tohoto slova pro procházení pod nohama jedním směrem a druhá pro procházení druhým směrem. Já například používám povel skrz a to bez ohledu na to, zda jde pes zleva či zprava.

Později můžete začít spojovat dvě procházení za sebou a teprve pak odměna, tři a pak odměna… Vždy je ale potřeba se zase vracet ke zkrácení. Tedy například, odměnit po dvou, po jednom, po jednom, po dvou, po jednom, po třech (pokud to psu jde dobře a baví ho to), po jednom, po jednom, po dvou, po jednom… Nesnažte se to uspěchat, abyste psa neotrávili. V případě, že trénujete pomocí navádění pamlskem, můžete si také pomoci tím, že postupně přejdete na navádění prázdnou rukou a teprve poté zkoušet spojovat více procházení za sebou.

Nakonec, když už pes zvládá i více kličkování bez odměny, můžete začít ubírat na ukazování. Pozor ale, zase nespěchejte. Pes si potřebuje cvik trochu zažít, aby se orientoval i bez pomoci ruky. A jak už jsem psala, pokud je zvyklý pracovat s naváděním prázdnou rukou, půjde mu odbourávání navádění snáze.

Později můžete také zkrátit váš krok tak, aby pes musel celý pohyb více vytáčet. Vše bude vypadat efektivněji a pes si hezky protáhne záda. To jde ale opravdu až ve chvíli, kdy pes dobře ví, co má dělat. A i tak je potřeba postupovat opatrně.

Tip

Obdobně můžete natrénovat také slalom ve stoje. Psa si dáte k boku, široce se rozkročíte, pokrčíte nohu dále od psa a ze zadu dopředu prostrčíte ruku s pamlskem / otevřenou dlaní a psa provedete zepředu dozadu a k opačnému boku. Já i zde přidávám povel „skrz“ a často navazuji slalom za chůze a slalom na místě.

Video

Ve videu se snažím cvičit s naváděním prázdnou rukou. Použiji ale také navádění pamlskem.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.