Slalom mezi nohama

30.05.2020 16:02

Dalším trikem, který si v tomto kurzu představíme, je slalom mezi nohama. Tento cvik je na oko velice efektivní a přitom většinou poměrně snadný na natrénování. Můžete jej provádět za chůze nebo na místě.

 A pokud zatím žádný cvik z tohoto kurzu neznáte a nevíte, čím rozcvičku začít, já doporučuji slalom. Rozhýbe psu celé tělo, učí ho soustředit se na pohyb všech čtyř končetin, a pokud ho pes už trochu umí, může ho provádět i v poklusu a tím zase podpořit celkové rozpohybování (vy stojíte, pes kluše slalom okolo jedné druhé nohy).

Máte-li psa příliš velkého, můžete trénovat slalom mezi dvěma objekty – stromy, kužely, petlahve.

Cvičení

Prvním bodem je určitě navedení psa k boku psovoda. Je prakticky jedno, ke kterému boku to bude. Já zde používám přiřazení k noze. Psi si to alespoň procvičí. Případně náš povel: „levá“, který znamená také přiřazení k levé noze, ale nekontroluji zde příliš přesnost.

Ve chvíli, kdy máte psa u boku, vykračujete dopředu nohou, která je dále od psa. Pokud tedy máte psa u levé nohy, udělte velký krok dopředu pravou nohou. Zároveň pravou ruku dáváte z vnější strany mezi nohy a ukazujete psu pamlsek, který má následovat. Pes vychází k ruce a vy jej pomalu provedete pod nohama a k boku. Pozor, psa odměníte až teprve ve chvíli, kdy projde pod nohama a vyjde ven k vaší druhé noze. Zatím co pes chroupe odměnu, děláte druhý krok zase levou nohou a vše opakujete na druhou stranu.

Pokud byste psa odměnili příliš brzy, ve chvíli, kdy je ještě pod vašima nohama, bylo by obtížné udělat další krok a pes by snadno vyšel pod nohy ze špatné strany.

Pozor si dejte také na to, aby pes pod nohama ruku s odměnou dobře viděl. Pokud budete mít volnější kalhoty a nevsunete ruku dostatečně mezi nohy, může se stát, že pes ji prostě neuvidí. Určitě si můžete pomoci i tím, že rukou s pamlskem trochu pohybujete, to upoutá pozornost psa lépe, než ruka klidná.

Procházení pod nohama nejprve dobře procvičte a psu upevněte, než se v tréninku budete snažit posunout dál. Já přidávám slovní povel „skrz“ a to bez ohledu na to, zda jde pes zleva či zprava.

Později můžete začít spojovat dvě procházení za sebou a teprve pak odměna, tři a pak odměna… Vždy je ale potřeba se zase vracet ke zkrácení. Tedy například, odměnit po dvou, po jednom, po jednom, po dvou, po jednom, po třech (pokud to psu jde dobře a baví ho to), po jednom, po jednom, po dvou, po jednom… Nesnažte se to uspěchat, abyste psa neotrávili.

Nakonec, když už pes zvládá i více kličkování bez odměny, můžete začít ubírat na ukazování. Pozor ale, zase nespěchejte. Pes si potřebuje cvik trochu zažít, aby se orientoval i bez pomoci ruky.

Později můžete také zkrátit váš krok tak, aby pes musel celý pohyb více vytáčet. Vše bude vypadat efektivněji a pes si hezky protáhne záda. To jde ale opravdu až ve chvíli, kdy pes dobře ví, co má dělat. A i tak je potřeba postupovat opatrně.

Tip

Obdobně můžete natrénovat také slalom ve stoje. Psa si dáte k boku, široce se rozkročíte, pokrčíte nohu dále od psa a ze zadu dopředu prostrčíte ruku s pamlskem a psa provedete zepředu dozadu a k opačnému boku. Já i zde přidávám povel „skrz“ a často navazuji slalom za chůze a slalom na místě.

Video

V prvním videu vám vše ukážu s Ozzym, který tento cvik už dobře umí a je v něm opravdu profík. Ve videu uvidíte obě verze – navedení pamlskem i navedení prázdnou dlaní. Jak uvidíte, oboje je opravdu téměř totožné. Uvidíte i situaci, kdy Ozzy udělá chybu a provedení pod nohama se nám nepovede. Nevadí. V klidu si ho vrátím do pozice, ze které měl vyjít a vše uděláme znova a lépe.

Zároveň bych se ráda omluvila za hluk větru ve videu. Snažila jsem se odclonit mikrofon, ale úplně se to nepovedlo.

Ve druhém videu uvidíte Denise, který se celý cvik opravdu teprve učí. Začínám rozcvičením na navádění přes NT. Pod nohy se mi ho ale za prázdnou rukou dostat nepovede. Není mu tato pozice příjemná. Proto mu z počátku vše zjednoduším tím, že si vezmu do ruky pamlsek. Jakmile ale projde dvakrát pod nohama, snažím se vrátit k navádění prázdnou rukou.

Dalším zajímavým momentem je, když se mi rozezvoní telefon. To se v dnešní době mobilních telefonů stává při trénování až nepříjemně často. Pokud se to stane i vám, doporučuji nejprve dokončit daný cvik. Volající většinou chvíli vydrží, než volání vzdá. A i kdyby vzdal, zavoláte mu pak zpátky. Ale nebylo by vůči psu fér okamžitě přestat, jak se ozve první tón. Navíc by si tím pes zvykal, že jak zazní telefon, přestáváte si ho všímat. Všimněte si také, že Denískovi odhodím na zem větší množství pamlsků, abych odvedla jeho pozornost jinam a já se mohla v klidu věnovat hovoru. Během něj ale pak stejně psa ještě odměňuji. Za to, že zůstává blízko mě a soustředí se na mě. To ej prosím vás hrozně důležité pro praktický život. Psi si hrozně snadno zvyknou, že když telefonujete, nevěnujete jim pozornost. A pak ji nevěnují ani oni vám.

Za chviličku ale pokračujeme a je krásně vidět, jak po prvních váhavých pokusech se Denis krásně chytá, zvyká si, co má dělat a jde mu to parádně. Nejprve si ale vše musí zažít ještě více, než začneme spojovat více průchodů pod nohama za sebe a pak odstraňovat navedení.

Slalom mezi kužely, stromy

U velkých psů můžete učit slalom také naváděním mezi stromy, kužely, petlahve… Zkrátka co bude po ruce. Začínáte zase klidným plynulým naváděním s postupným odměňováním. Později už ukazujete prázdnou rukou a teprve po oběhnutí daného objektu odměnu ukázat a odměnit. A nakonec spojovat více oběhnutí za sebou, než odměníte.

Video

Ozzy vám ve videu ukáže až výsledek – několik opakování, než dostane odměnu a také rychlé tempo, které dokáže i na takto krátké vzdálenosti vyvinout. Ačkoliv umí i slalom mezi nohama, cvičím s ním často právě i tento slalom mezi stromy. Ve větší rychlosti je náročnější na provedení, pozornost i pohyb celého těla a mně pomáhá udržet ho i v jeho pokročilejším věku ve skvělé formě.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.