Rozcvičení psa před výkonem - ZDARMA

03.06.2020 14:22

 

Rozcvičení a rozpohybování psa je důležité hned z několika hledisek. Samozřejmě před větší fyzickou aktivitou je lepší, aby bylo tělo zahřáté a rozpohybované. Pomáhá to předcházet zranění a zvýšit výkonnost psa stejně, jako u lidských sportovců.

Naši psi často vypadají, že rozehřát nepotřebují. Dokážou se zvednout z gauče či teplé boudy a okamžitě ze sebe vydat maximum. To je ale právě potíž! Tělo není v tu chvíli připraveno na takovou zátěž a snadno dojde k úrazům. Na ty se pak často váže druhý problém. Mnoho psů nám o drobnějších úrazech vůbec neřekne. Nedají nijak najevo, že je něco bolí. Dále pak přetěžují místo zranění, které naopak potřebuje klid, nebo se ho sami snaží trochu šetřit a přetěžují druhou polovinu těla. Oboje ve výsledku často vede k dalším a daleko vážnějším potížím.

Pokud navíc chceme, aby pes podával nějaký výkon, měli bychom mu k tomu dopřát tu nejlepší péči. A rozehřátí psa je základ!  Ať už se chystáte na závody agility, trénink obran, nebo chcete svému miláčkovi dopřát pořádnou divokou hru s dalšími psy.

Druhým a často opomíjeným hlediskem je také psychická příprava psa. Během rozcvičky se pes uvolní, zkoncentruje a začne se soustředit na spolupráci s psovodem. Takový pes pak jde do následné aktivity s tím, že věnuje svému páníčkovi mnohem více pozornosti a bude snazší se s ním domluvit.

A opomenout nemůžeme ani rozpohybování a soustředění psovoda. I ten vychází z rozcvičky s tím, že je více soustředěn na svého psa a na výkon, který společně chtějí podat. Rozcvičení psa tak přináší nejen snížení rizika zranění a zvýšení výkonnosti psa po fyzické stránce, ale i celkové zlepšení spolupráce.

A jak by taková rozcvička měla vypadat?

1) Nejprve je potřeba tělo psa zahřát a rozpohybovat v základním pohybu, tedy v kroku a klusu. Dle toho, jak moc už pes je, či není, rozpohybován a jaké výkony má předvést, jej vezměte na procházku. Ideálně veďte psa na vodítku, abyste mohli hlídat plynulost jeho pohybu. Začněte krokem a po pár minutách přejděte do klusu (psího, vy klusat nemusíte, pokud se nechystáte na velkou aktivitu i pro vás). V něm by měl pes vydržet 5-10min. Čím náročnější následná aktivita bude, tím delší by mělo rozklusání být.

Tato část rozproudí psu krev, tělo i mozek se začnou intenzivněji okysličovat a klouby zlepší promazání a tím i svou funkčnost. Takovéto rozpohybování je úplně nejzákladnější částí rozcvičky. Pokud se rozcvičce nechcete z jakéhokoliv důvodu věnovat, nebo pes ještě neumí potřebné cviky, vždy ho alespoň takto rozpohybujte.

2) Ve druhé části si společně zacvičte jednoduché triky, které psu pomohou tělo ještě více rozhýbat a protáhnout. Pes se začne soustředit na motoriku a náročnější pohyby. Jste-li teprve na začátku, můžete sem zařadit jednoduché cviky, které pes už zná. Například několikrát prostřídat sedni – lehni – vstaň, přejít po úzkém prkně či kmeni stromu apod.

Nebo psa naučte cviky, které jsou obsaženy v tomto kurzu:

  • Otočky – protažení trupu a zad, zlepšení motoriky
  • Couvání – zpevnění trupu, zlepšení motoriky a pohybu pánevních končetin
  • Popros /zajíček – zapojení středu těla, trupu, zad
  • Poklona – protažení a rozhýbání zad, břicha, hýždí
  • Podávání pacek – rozhýbání a protažení hrudních končetin
  • Slalom – rozpohybování a protažení trupu, zlepšení motoriky
  • Protažení krku – uvolnění a protažení krku a ramen

Dohromady vám pak tyto cviky dají skvělou možnost, jak rozcvičit a rozpohybovat celé tělo vašeho psa. Při provádění těchto cviků je důležité především to, aby je pes dělal a dělal je z fyziologického hlediska správně. Není podstatné, zda psa navádíte za pamlskem, či je umí na slovní povel nebo ukázání rukou. Rozcvičení tak nemusíte odkládat na dobu, kdy pes bude všechny cviky perfektně znát, ale můžete ho provádět už v průběhu jejich učení.

U štěňat začněte menším počtem opakování – stačí 1 u každého cviku. Jde-li o směrové povely – otočky do jedné a druhé strany, podávání jedné a druhé packy – vždy je provádějte stejně na obě strany.

U starších pejsků postupně přidávejte, až se dostanete na 5 opakování každého cviku.

Pokud by pes jevil neochotu do určitého cvičení, nebo došlo k náhlému zhoršení ve cvičení, dobře zvažte, zda jej necháte jít do následující aktivity. Může jít o zdravotní potíže. Pokud pes například nechce provádět otočky, nemusí jít o neposlušnost, ale bolest zad či krční páteře.

3) Nakonec se zaměřte na aktivitu, které se bude váš pes následně věnovat. Před závodem agility si překonejte pár překážek, před obranou se chvilku potahejte o peška, před canicrossem se oba ještě trochu proběhněte.

Při rozcvičení myslete vždy na to, jaká aktivita vás čeká, a dle toho rozcvičku přizpůsobte. Pokud se jen chystáte na procházku a chcete zvýšit pozornost psa, můžete vyjít se psem na vodítku, nechat ho vyvenčit, postupně zvýšit tempo a pak si dát pár povelů, než psa pustíte na volno. Pokud vás nečeká náročný terén, nebo nečekáte hru s jinými psy, stačí se zaměřit právě na tu spolupráci a tělu se tolik nevěnovat. Naopak, pokud očekáváte větší fyzickou zátěž, dejte si záležet na všech třech částech rozcvičky. Mějte na paměti, že pouze dobře připravené tělo a hlava může podat maximální výkon.

A prosím, nestyďte se! Rozcvičení psa bohužel dosud není považováno v mnoha psích sportech za něco důležitého a možná na vás občas bude někdo koukat jako na blázna. Ale to určitě není důležitější, než zdraví vašeho psa.

 

Níže najdete popis nácviku jednotlivých triků, které můžete do rozcvičení použít. Pokud budete mít jakékoliv otázky, nebo vám něco nepůjde natrénovat, napište mi na sarka@ozzoteam.cz. Vše vám zodpovím a bude se maximálně snažit vám ve vašem trénování pomoci.

—————

Zpět


Cviky, které můžete v rozcvičce použít

Otočky

30.05.2020 17:54
Otočky na místě nebo i obcházení něčeho, jsou velice jednoduché cviky na naučení, ale náročnější na koordinaci a práci s celým tělem. Kromě Rozcvičky je doporučuji hodně zařazovat také u starších psů, kterým mohou takové jednoduché cviky pomoci udržet tělo po dlouhou dobu v nejlepší možné...

—————

Couvání u nohy

30.05.2020 17:02
Já v protahování častěji využívám cvik, kdy pes couvá pryč ode mne, pak si ho přivolám zpět a celé to několikrát zopakujeme. Na naučení je to ale složitější a vyžadovalo by delší přípravu. Proto vám sem zařazuji couvání u nohy. Tento cvik trénuji u psů, kteří jsou učení chůzi u nohy pomocí...

—————

Popros

30.05.2020 16:59
Úspěšnost tohoto cvičení je odvislá od konstituce psa, jeho celkové kondice i šikovnosti. Pes se běžně nedostává do situace, kdy by měl tělo držet ve vertikální pozici, a potřebuje se naučit správně zpevnit střed těla. Některým psům to jde hned, jiní potřebují delší trénink. A psi s dlouhým...

—————

Poklona

30.05.2020 16:58
Poklona je pro rozcvičení psa velmi pěkný cvik a pomáhá s protahováním zad. Nebývá ale většinou tak dobrá, jako když se pes protáhne sám. Někteří trenéři odměňují psy pokaždé, když se sami protáhnou a postupně předřazují signál tak, aby se pes naučil na tento signál protáhnout. Získají tím...

—————

Dej pac!

30.05.2020 16:55
Je potřeba dát pozor na přílišné zatížení pohybového aparátu především u štěňat. Nevyžadujte u nich příliš mnoho opakování. Vyhněte se cvičení u psů se zdravotními problémy v oblasti horních končetin nebo zad. Psu nikdy neuchopujte packu pevným sevřením – mohli byste ho odradit od dalšího...

—————

Slalom mezi nohama

30.05.2020 16:02
Dalším trikem, který si v tomto kurzu představíme, je slalom mezi nohama. Tento cvik je na oko velice efektivní a přitom většinou poměrně snadný na natrénování. Můžete jej provádět za chůze nebo na místě.  A pokud zatím žádný cvik z tohoto kurzu neznáte a nevíte, čím rozcvičku začít,...

—————

Protažení krku v sedě

30.05.2020 15:56
Tento cvik může být na naučení velmi náročný, proto nepospíchejte. A pokud se vám do něj moc nechce, klidně ho z rozcvičky vynechejte. Je to sice skvělý cvik, ale ne nezbytný. K protažení krku do stran a nahoru dochází i při jiných cvicích, k protažení dolu při sbírání upadlých...

—————


Pokud budete mít jakékoliv otázky, neváhejte mi napsat na sarka@ozzoteam.cz. A budu ráda, pokud mi také dáte vědět, jak se Vám kurz líbil, nebo co byste na něm případně změnili.

Pokud máte o toto téma hlubší zájem určitě mohu doporučit:

Aktuální nabídku mých online kurzů naleznete zde: Online kurzy.

 


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.