Rozcvičení psa před výkonem

18.05.2019 14:22

Nedílnou součástí každé větší aktivity by mělo být rozehřátí. To platí u lidí stejně jako u psů. Při rozehřátí se tělo rozpohybuje, lehce protáhne, rozproudí se v něm krev a promažou se klouby. Teprve pak můžeme podávat ty nejlepší výkony a zároveň minimalizovat riziko zranění. Navíc, velká část aktivit, které dnes se svými psy děláme, klade opravdu velkou zátěž na jejich pohybový aparát. A nemusí to být pouze tréninky agility či obran. I při poslušnosti chceme po psu bleskové reakce, rychlé pohyby. Pasení, flyball, házení míčků... Vše jsou to aktivity velice náročné. Připočteme-li k tomu navíc „zběsilost“ některých psů, dochází pak k poranění pohybového aparátu opravdu snadno. Já rpzcvičku doporučuji ale eště z jednoho důvodu. A tím je psychická příprava psa i psovoda na společnou práci. Z rozcvičky si můžete udělat skvělý rituál, který vám oběma pomůže zkoncentrovat se na výcvik a na výkon, který se budete snažit podat. Uvolníte se, rozpohybujete se, naladíte na spolupráci i motivujete - psa odměnami, sebe tím, jak vám rozcvička pěkně jde :-)

Jak tedy na správné zahřátí a rozcvičení psa? Prvním bodem je bezesporu zahřátí svalů, které provádíme kontrolovaným klusem po dobu 5 – 10minut. U psa, který byl třeba delší dobu zavřený v autě a pod, začněte chůzí, kterou postupně zrychlíte až na klus. Pozor, nenechávejte psa volně vyběhat. Pokud psa jen vypustíte z auta, nedejbože rovnou do hry s jinými psy nebo jiné zajímavé aktivity, už je to velký nápor na pohybový aparát. Vezměte ho na vodítko a hezky si to s ním projděte. Prospěje to oběma.

Druhou částí je pak rozpohybování psa, které provádíme pomocí jednoduchých cviků:

  • Otočka na místě na jednu a druhou stranu
  • Couvání
  • Úklona
  • Vysoké podávání pacek
  • Slalom pod nohama
  • Osmička pod nohama
  • Točení okolo jedné a druhé nohy
  • Pohyb hlavou

Všechny tyto cviky vedou k aktivaci pohybového aparátu psa a lehkému protažení. Můžete je provádět jednoduchým naváděním na pamlsek, ale určitě doporučuji si je potrénovat i jako samostatné triky. Čím lépe je pes bude umět, tím méně u nich budete muset odměňovat. Nacpat si psa před výcvikem nebo větší aktivitou fůrou pamlsků není úplně ideální. Každý cvik zopakujte 5x, štěňata v začátku výcviku 1x a postupně navyšovat.

Třetím a posledním bodem bude rozcvičení dle konkrétní aktivity, kterou bude pes následně vykonávat. Pokud se chystáte cvičit agility, měl by si pes překonat pár překážek, pokud na obrany, bude dobré se s ním chvíli přetahovat, před poslušností mu hodit aport, zkusit vysílání v před a přivolání, kousek chůze u nohy apod.

Všechny tyto aktivity vedou ke zvýšení prokrvení celého těla, zvýšení srdeční i dechové aktivity, rozehřátí svalů, ale i psychické přípravě psa na výkon. A za sebe si troufám říci, že je to také skvělý způsob, jak i psovoda připravit na výkon, naladit ho na spolupráci se psem tak, aby se na vše maximálně soustředil.

Zatím co k prvnímu a třetímu bodu asi není moc co dál říci, o druhém bodu tohoto návodu si můžeme povědět více. Především to, jak tyto cviky psa učit.

Otočka na jednu a druhou stranu – nejjednodušším způsobem, jak je se psem provést, je navedení pamlskem. Z počátku veďte psa pomalu do kruhu a odměňte každý malý pokrok. Pokud byste pohybovali rukou příliš rychle a nezastavovali na odměnu, snadno se dostanete k tomu, že pes zůstane stát a pohyb ruky bude pouze sledovat. Případně mu půjde v protisměru naproti. U otoček mějte na paměti, že bude záležet na celkové i momentální ohebnosti psa. Nesnažte se ho tlačit do menších a menších kroužků. Místo toho se snažte zvýšit motivaci. Pak pes bude dělat ty nejmenší otočky, jakých bude schopen.

Couvání – pěkné couvání je už věcí pokročilejšího tréninku. Pro potřeby rozcvičky ale bude stačit provedení úplně jednoduché. Psa si pamlskem navedte před sebe a pak pamlsek posunte proti nemu tak, že mu ho dáte těsně pod bradu. Pokud si ho bude pes chtít vzít, couvne si o krok zpátky. Pozor, na pocatku učení je potřeba už toto malinké couvnutí odměnit. A to celé několikrát zopakovat. Druhou možností je vykročit proti psu a odměnit couvnutí. I zde ale musíte postupovat z počátku velmi pomalu a psa utvrdit v tom, co po něm chcete, než budete nároky navyšovat. Na couvání nespěchejte, pro psy z počátku není jednoduché přenést těžiště a zkoordinovat pohyb všech končetin.

Úklona – je skvělý cvik na protažení zad. Zde můžete odměnovat, když se pes sám protáhne a později před to přidat konkrétní povel. Pes se tak naučí provádět protažení na povel a kromě zad si hezky protáhne také hrudní končetiny. Častější ale bývá učení naváděním, kdy si stojícího psa začnete pamlskem navádět do lehu, zároven al druhou ruku přidržujete pod jeho břichem tak, aby si lehnou nemohl. I zde je potřeba jít po malých krocích a začít odměnovat už naznačení správného pohybu a k úkloně se propracovat postupně.

Vysoké podávání pacek – podávání pacek je cvik velice jednoduchý na naučení. Psu ukážee pamlsek a sevřete jej pevně v dlani. Tu pak držte nízko před psem a nechte ho, se do ni dobývat. Až zkusí použít packu, označte správné chování, dlan otevřete a pamlsek ho nechte sníst. Pokud si pes nejprve lehá, nevadí, položte ruku na zem. Až se naučí dostat k pamlsku pomocí packy, bude to snadno provádět i v sedě či ve stoje. Postupně nastavujte ruku s pamlskem blíže k jedné a k druhé pacce, aby se naučil podávat střídavě obě packy. Nakonec nastavujte ruku výš a výš. Pes si tak krásně protáhne svaly hrudní končetiny.

Slalom pod nohama – je jeden z velmi oblíbených triků. Psa si nejprve posadte u jedné či druhé nohy. Pokud zná povel k noze, využijte jej. Pak si doširoka nakročte nohou vzdálenější od psa a ruku s pamlskem prostrčte z vnější strany pod nakročenou nohu. Až pes vyjde k pamlsku, pomalu si jej provedte pod nohama až k druhému boku a odmente. Zatím co pes jí pamlsek, nakročte dopředu zase druhou nohou a vše opakujte na opačnou stranu. Později pak můžete chtít více kroků, než psa odměníte.

Osmička pod nohama – se učí v podstatě stejně jako slalom, pouze nohy zůstávají na místě. Začínáte se psem u nohy, stojíte do široka rozkročeni. Vzdálenější nohu pokrčíte a z vnější stran pod ni podstrčíte ruku s pamlskem. Psa si pak vyvedete až k druhému boku, odměníte a pokračujete na druhou stranu.

Točení okolo jedné a druhé nohy – je podobný cvik jako otočky na místě, přesto při provádění klade na psa zase trošku jiné nároky. Psa si naveďte pod své rozkorčené nohy a pak ho pamlskem veďte okolo své jedné nohy a zpátky do výchozí pozice, kde odměníte. Pokud pes váhá, můžete začít odměňovat už v průběhu otočky. Učte nejprve na jednu a pak na druhou stranu.

Pohyb hlavou – je skvělý cvik na protažení krku a ramen, ale může být trochu těžší na naučení. Základem totiž je, aby pes zůstal sedět na místě, bez pohybu končetin. Teprve pak bude mít protahování kýžený výsledek. Psa si posaďte a pamlskem mu veďte hlavu do strany. Pozor ale, abyste odměnili dříve, než pes pohne packami. Pokud jimi pohne, vraťte ho do výchozí pozice a zkuste to znova. Odměňte ale dříve, dokud hýbe pouze hlavou a krkem. Teprve postupně se budete moci dostat ke skutečnému protažení, kdy pes nechá packy na místě a bude se za pamlskem natahovat pouze krkem. Protažení můžete provádět do jedné a druhé strany, případně nahoru a dolu mezi končetiny.

Malou ukázku těchto cviků najdete níže ve videu a v článcích pod ním. Pokud by Vás zajímala podrobnější návod, jak tyto cviky (a mnohé jiné) trénovat, najdete jej v Kurzu triků  trenérských dovedností

—————

Zpět


Rozcvičení psa před výkonem

Podávání pacek

06.11.2019 15:13
Do ruky si vezmeme voňavý pamlsek, ukážeme ho psu, ale ruku sevřeme v pěst tak, aby nám pes nemohl pamlsek vzít. Zároveň dáme ruku před psa k zemi. Pozor, nedávejte ji příliš vysoko. Čím níže ji dáte, tím bude vše pro psa snazší. Klidně dejte jen psu přivonět pamlsku a opřete ruku o zem....

—————

Poklona

06.11.2019 15:09
Já zde používám navádění pamlskem, protože z počátku může jít o trochu obtížnější pozici, než se ji pes naučí zaujímat. Někteří to ale určitě zvládnou i naváděním na Nose Touch. V takovém případě by pes měl být naučen dotýkat se nosem skutečně dlaně, ne jakékoliv části ruky. A vy byste...

—————

Popros (zajíček)

06.11.2019 15:02
První důležitou věcí pro tento cvik je, aby si pes správně sednul. Musí sedět na patách, ne mít jednu nohu podsunutou pod tělem. To by nemohl udržet tělo v rovině a přepadával by. Správný rovný posed je zde stěžejní. Bez něj se pes prosit nenaučí. Když pes sedí, přidržíte mu pamlsek těsně u...

—————

Couvání u nohy

06.11.2019 14:57
Nejprva bude potřeba naučit psa couvat přes navádění. K tomu je potřeba si psa navést do pozice pod vašima nohama. Pozor ale, nesmí být příliš vepředu. Ideální je, nachází-li se hrudníma končetinami na úrovni vašich vnitřních kotníků, případně pouze kousek před nimi. V této pozici se...

—————

Slalom pod nohama

06.11.2019 14:50
Prvním bodem je určitě navedení psa k boku psovoda. Je prakticky jedno, ke kterému boku to bude. Já zde používám přiřazení k noze. Psi si to alespoň procvičí. Případně náš povel: „levá“, který znamená také přiřazení k levé noze, ale nekontroluji zde příliš přesnost. Ve chvíli, kdy...

—————


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.