Protažení krku v sedě

30.05.2020 15:56

Tento cvik může být na naučení velmi náročný, proto nepospíchejte. A pokud se vám do něj moc nechce, klidně ho z rozcvičky vynechejte. Je to sice skvělý cvik, ale ne nezbytný. K protažení krku do stran a nahoru dochází i při jiných cvicích, k protažení dolu při sbírání upadlých pamlsků.

Jestli ale chcete k trénování i trochu větší výzvu, než byly cviky předchozí, nebo chcete o svého čtyřnohého kamaráda opravdu pečovat na maximum, začnete trénovat.

Cvičení

Základním požadavkem tohoto cviku je, aby pes seděl rovně se všema packama na zemi. Pokud pes zná povel „Zůstaň“, můžete si s ním pomáhat. Ale pozor. Toto je trochu jiné, než „Zůstaň“, které jste doposud cvičili. Proto povel používejte spíše jako takovou nápovědu pro psa, ale ne jako striktní povel, u kterého vyžadujete splnění. Pes by vám možná nerozuměl a nechápal, co po něm chcete.

Jako druhou pomůcku používám povel „Popros“, aby pes zvedl přední packy ze země, a následně ho s povelem „Sedni“ opět posadím. Když u toho držím pamlsek nad hlavou psa a mířím jim dopředu, pes si sedá hezky rovně bez vytáčení do jedné či druhé strany a já pak mohu pokračovat s protahováním.

Při samotném protahování necháváte psa natáhnout hlavu za pamlskem do jedné a druhé strany, nahoru a dolu mezi hrudní končetiny. Od začátku se ale musíte soustředit především na to, aby pes nepohyboval hrudníma končetinami, což není jednoduché. Pokud už pes zná práci s targetem, můžete k trénování použít target, na kterém bude mít pes postavené přední packy.

Psa si posaďte do hezkého rovného sedu a postavte se těsně za něj. Pokud pes tuto pozici nezná, držte ruku s pamlskem tak, aby ji měl před sebou. Pokud ji budete mít těsně u těla, pravděpodobně se pes zvedne a otočí, aby na pamlsky viděl.

Nejprve dejte psu čichnout pamlsku v ruce a pak jej veďte do jedné strany. Pouze ale natolik, aby pes otočil hlavu, ale nepohnul packama. Tam označte správné chování a odměňte.

Z počátku se pes nijak výrazně neprotáhne. To nevadí. Teprve tím, jak bude nabírat ve cvičení na jistotě, můžete provádět delší a delší vytažení do strany.

Pokud pes přešlápne, vraťte ho do výchozí pozice v pěkném sedu. Já k tomu používám právě povel „Popros“ s ukázáním pamlsku nad hlavou psa, a následné „Sedni“ s posunutím pamlsku před psa. Ideální je, pokud už pes tyto povely dobře umí a nemusíte ho za ně vždy odměňovat. Pokud s nimi ale teprve začínáte, určitě psa odměňujte i za ně, aby si je upevnil.

A po opravení psa a vrácení do správné pozice, zkuste protažení znova a ideálně na trochu menší vzdálenost tak, aby už pes splnil požadavek na nepřešlapování a získal odměnu. U tohoto cviku opravdu nechvátejte na výsledné provedení, potrvá delší dobu, než se pes protahovat bez pohybu hrudních končetin naučí.

Protahování provádějte na jednu a druhou stranu a psa přitom veďte k otáčení nejprve do stran a později dozadu. Následuje protažení nahoru do záklonu a dolu. Tam si můžete pomoci tím, že psu dáte ruku s pamlskem pod břicho a povedete mu čumák mezi hrudní končetiny.

Video

Začínám s Denisem. Ten toto cvičení ještě moc neumí, přesto už trochu chápe, že má packy nechávat na místě. Začínám otočením do jedné a druhé strany, kde ihned odměním. Ve druhém pokusu pak už dělám otočení o něco větší. Následují dvě zaklonění hlavy a dvakrát ohnutí dolu.

U zaklonění si pomáhám povelem „Sedni“ a snažím se držet pamlsek tak, aby se pes sice natahoval, ale nezvedl se do povelu „Popros“. Je potřeba držet ho níž, aby na něj pes dosáhl i s packama na zemi a zase včas odměnit.

Při ohnutí dolu musím Denise opravovat, aby se nezvedal ani nelehal. Opět je potřeba psa včas odměnit.

Během cvičení několikrát dávám povel „Popros“ a následně „Sedni“, abych si ho srovnala do hezkého sedu.

Ozzy už zná protahování lépe, proto ho mohu více vytáčet do obou stran, a snáze ho protáhnu také nahoru a dolu. Možnosti protažení u obou psů ale berte pouze jako vzor. Jak moc to zvládnete se svým psem, záleží na tréninku, ale také na jeho vlastních možnostech. Pokud uvidíte, že do některého směru se pes natahuje snáze a do jiného hůře, nebo pokud se náhle možnosti v protažení vašeho psa změní, vyhledejte pomoc veterináře. Při cvičení postupujte pomalu, klidně a nikdy psa za případný pohyb hrudních končetin nekárejte. Je možné, že pohyb, který po něm požadujete, není v jeho možnostech a má nějaké zdravotní potíže.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.