Pravidla luringu - navádění

20.03.2014 20:10

Navádění je jednou z nejčastěji užívaných metod výcviku a i kyž má svá negativa své skalní odpůrce, je to metoda velice efektivní a jednoduchá. Jde v podstatě o to, že pes je veden za pamlskem a díky tomu se dostává do požadovaných pozic a pohybů. Na rozdíl od shapingu, o kterém už jsem psala dříve, při luringu si pes daleko méně uvědomuje, co vlastně dělá. Jeho mysl se soustředí na pamlsek ve vaší dlani a že zrovna popošel k vašemu boku, či si například sednul, je pro něj spíše vedlejší. Až postupným opakováním dochází k poznání, že když udělá patřičný pohyb, ruka s odměnou se mu otevře. To je také důvod, proč někteří zastánci pozitivního posilování, tuto metodu neuznávají, či ji dokonce označují za nefunkční a pořádají ukázky toho, jak pes není schopen vykonat cvik sám bez navedění odměnou. Já mám naopak tuto metodu ráda, velice ráda. Je v mnoha ohledech pro majitele, a zvláště začátečníky, jednodušší, než shaping a u mnoha cviků také efektivnější, protože lákavá vůně pamlsku snáz dostane psa do potřebné snahy a napětí. Ale samozřejmě i ona má svá jasná pravidla, bez kterých se neobejdete:

  1. Ruka u nosu – spousta lidí dělá tu chybu, že psu dají ruku příliš daleko a on tak ani nemá šanci zjistit, že se v ní skrývá něco velice zajímavého. Případně dají na počátku ruku psu před čumák a pak s ní velice rychle ucuknou. To u psů zpravidla vyvolá nechuť spolupracovat, protože odměna se zdá nedosažitelná. Pokud chcete, aby pes ruku s pamlskem následoval, uhybejte mu jen velice pomalu. Odměna se musí zdát neustále na dosah, aby psa přesvědčila k činnosti. Můžete také začít tím, že budete odměňovat prosté následování ruky bez toho, aby pes vykonával konkrétní cvik. A teprve až si pes bude v následování jistý, začnete psa navádět do konkrétních poloh, následování u nohy apod.

  2. Držení pamlsku – jak přesně budete pamlsek držet, je na vás, pro určité cviky je ale lepší volit i určitá držení. Například při práci u nohy (chůze, obraty) je optimální držet pamlsek mezi palcem a boční hranou ukazováku, téměř ve spojení mezi oběma prsty a vytočit psu hlavu nahoru. Snadno ho pak navedete do správné pozice i například při obratu v levo. Naopak při učení pozic sedni-lehni-vstaň se mi osvědčilo držení pamlsku v rozevřené dlani a jeho přidržování palcem tak, aby jej pes nemohl snízt dřív, než je žádoucí.

  3. Správné odbourávání – stejně jako se u shapingu musí pes naučit, co znamená zvuk klikru a že by sám měl nabízet chování, při luringu je potřeba psa naučit, jak se navádění a pamlsky postupně odbourávají. Jak na to se dočtete v článku Odbourávání navádění dle Emily Larlham

  4. Použití pochvaly – navádění má velkou přednost v tom, že odměna přichází opravdu velice rychle po vykonání daného cviku, protože pes ji má u nosu a nevzniká žádné prodlení při podávání pamlsku. To ale skýtá také jednu velikou nevýhodu – většina lidí zde zapomíná na funkci pochvaly, která by měla přicházet před odměnou. Při samotném navádění je její význam poměrně zanedbatelný, je ale důležité, aby se pes naučil znát posloupnost: správné chování – pochvala – odměna. Při odbourávání navádění sehraje správná pochvala neocenitelnou roli.

  5. Dostatek opakování – jak už jsem řekla, z počátku si pes příliš neuvědomuje, co přesně dělá, a pouze sleduje odměnu. Kvůli tomu je potřeba dopřát psu dostatek opakování, které mu pomohou vše pochopit. Pokud už pes dobře zná odbourávání navádění, počet opakování se výrazně snižuje. I tak je ale potřeba na psa nechvátat.

  6. Dostatek odměn – vést psa za odměnou bývá většinou poměrně jednoduché, což často svádí majitele k tomu, šetřit odměnami. Pokud ale nebude pes dostatečně odměňován, naučí se pouze, že sledování odměny nemá cenu.

Zde je video, kde naváděním učím pozice sedni - lehni - vstaň. Ozzy už je má takto naučené a provádí spolehlivě pozice i u nohy, přede mnou, i předemnou na velkou vzdálenost, na slovní i posunkové povely - to pro ty, jenž navádění nevěří.  Všimněte si, že u každé z poloh měním držení ruky tak, abych co nejeefektivněji psa do dané pozice navedla.
 
 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.