posílání do boudy a setrvání v ní

20.12.2016 12:11

Přišla zima a s ní i malý problém. Ozzy je závisláček a paničku miluje jako nic na světě. Ale je zároveň i zvyklí zůstávat na zahradě. Většinou si tam kouše nějákou kostičku, štěká na kočky od sosuedů, nahřívá se na sluníčku... S příchodem zimy by ale raději přesunul všechny své aktivity vyjma venčení a výcviku do teplého domova. A tak, když ho nechám na zahradě, místo aby se věnoval nějáké zábavě, nebo si alespoň lehl do boudy, choulí se na rohožce a čaká na otevření dveří. Proto jsem po delší době opět zařadila cvičení, které mé psy učí více využívat jejich boudy.

Samozřejmě, pokud nechávám psy na zahradě, ať už proto, že je momentálně nechci mít doma, nebo proto, že odjíždím pryč, nechci jim nařizovat, co mají dělat. A tedy je ani nijak nenutím zůstávat v boudě. Pouze se snažím zvýšit jejich zájem o boudu a tím i pravděpodobnost, že půjdou odpočívat právě tam. (Tedy, snažím se o to u Ozzyho, protože Bára boudu miluje - i když většinou se raději cpe do té menší, která je pro Ozzyho).

Používám k tomu dvě základní metody:

1) Učím psy jít na povel do boudy - a chci, aby šli až do místa ne ležení, nezůstávali v předsíňce. Proto je občas ve videu opravuji, i když od kamery není žádná chyba vidět. Na druhou stranu, pamlsky s emi do předsíňky hážou snáz než do zadní části, takže je to trochu věčný boj. Na detailech a dokonalém učení tu ale netrvám, pouze chci trénovat chození do zadní části boudy, na seno.

Učím je zde zůstávat, dokud nedostanou pokyn k odchodu - tedy odměňuji průběžně jejich pobyt v boudě.

Učím je na povel z boudy odejít. Všimněte si také, že většinou, když je zavolám z boudy a odměním, už se sami začínají vracet do boudy, kde tuší další odměnu. Sami si tak zažívají, že chodit do boudy je příjemné a vyplatí se to.

2) Do boudy vhazuji hrst pamlsků. Ve videu tímto celé cvičení zakončím. Někdy to dělám ve chvíli, kdy jsou psi v boudě, jindy to připravím tak, aby pamlsky byly překvapením, až tam psi sami, nebo na povel přijdou.

Obdobně lze ale samozřejmě cvičit také s přepravkou nebo pelíškem.

A proč to dávám právě do této kategorie? Protože i když já takto trénuji přímo za určitým cílem, je to i velice jednoduchá hra, kterou můžete spojit zábavné  aužitečné dohromady.

 

Omlouve prosím kočičáka, co se nám tam plete a občas navíc zapomene sebrat pamlsek. Zvlášť Báru ty pamlsky na zemi občas rozptylují :-)

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.