Popros

30.05.2020 16:59

Úspěšnost tohoto cvičení je odvislá od konstituce psa, jeho celkové kondice i šikovnosti. Pes se běžně nedostává do situace, kdy by měl tělo držet ve vertikální pozici, a potřebuje se naučit správně zpevnit střed těla. Některým psům to jde hned, jiní potřebují delší trénink. A psi s dlouhým trupem toho často vůbec nejsou schopni. Štěňata navíc nemívají střed těla zpevněný vůbec. Cvičení je pak pro ně nemožné a zbytečně namáhavé. U menších plemen ho lze začít opatrně zařazovat od 6ti měsíců věku, u velkých plemen kolem jednoho roku.

Dalším cvikem hodícím se do protahování je popros, nebo panáčkování, někdo říká zajíček. Půjde o to, aby si pes sednul a zvedl přední packy do vzduchu. Tento trik je pro některé psy velmi snadný. Třeba Ozzy sám toto dělá kdykoliv, kdy chce zaujmout mou pozornost. Pro jiné, je naopak velmi obtížný a třeba s basetem bych to asi ani nezkoušela.

Co zde dělá asi největší problémy, není pozice samotná, ale udržení rovnováhy v ní. To je věc, kterou se pes musí nejprve naučit. Musí si zvyknout zapojovat správné svaly a také je posílit, aby se ve svislé pozici udržel. U některých psů je to otázka jednoho tréninku a pes cvik umí, jen ho musí dopilovat. Jiní se to učí výrazně déle.

Tento trik je zase velmi efektivní na pohled, ale mimo to je také skvělý na posílení zad a středu těla. Já ho proto u svých psů velmi ráda zařazuji.

Cvičení

První důležitou věcí pro tento cvik je, aby si pes správně sednul. Musí sedět na patách, ne mít jednu nohu podsunutou pod tělem. To by nemohl udržet tělo v rovině a přepadával by. Správný rovný posed je zde stěžejní. Bez něj se pes prosit nenaučí.

Když pes sedí, přidržíte mu pamlsek těsně u nosu a pomalu jej posouváte malinko nahoru a mírně nad psa. Oboje ale opravdu jen malinko. Pokud dáte pamlsek příliš vysoko, většina psů ze sedu vyskočí. A to nechceme. Pokud ho posunete příliš nad psa, nad jeho záda, pes se bude zaklánět a mohl by přepadnout. Nebo se naopak zvedne a couvne.

Když pes i jen nepatrně odlepí přední packy od země, označíte toto chování a odměníte. Určitě z počátku nespěchejte. Pes opravdu potřebuje čas, aby se to naučil provádět, ne jen chápat, co po něm chcete. Vy se také můžete naučit složité cviky na rovnováhu, ale chce to čas a trénink. Pokud pravidelně necvičíte, pravděpodobně je hned neuděláte.

Většina psů má z počátku snahu pouze si povyskočit pro pamlsek, nebo naopak zaujmout hezkou pozici, ale opírat se přitom o vaši ruku či nohu. Oboje je správně. Je to způsob, jakým se pes naučí zapojovat správné svaly a držet rovnováhu. Pouze to chce čas. Jak bude pes šikovnější, sám většinou přestane pomoc vyhledávat. Případně můžete zkoušet stát dále od psa či ruku držet více z vrchu, aby na ni hůře dosáhl.

V nácviku je také potřeba dát pozor, aby se vám pes neprohýbal v zádech. V takovém případě je opět nemožné udržet rovnováhu. Nemůže tělo zpevnit. Pokud se pes prohýbá, zkuste pamlsek nedržet v prstech, ale položit si ho do dlaně a tu držet těsně nad čumákem psa. Podobně, jako to uvidíte ve druhém videu. V tu chvíli se pes nemůže v zádech prohnout, protože se ohýbá, aby si vzal pamlsek z vrchu vaší ruky.

Další pomocí, kterou můžete psu nabídnout, je stoupnout si těsně za něj a při zvednutí do pozice ho nechat opřít se o vaše nohy. Pes tak získá větší jistotu, že nepřepadne.

No a pak už stačí pouze trénovat a trénovat a trénovat.

Video

S Ozzym se vám pokusím trochu nastínit, jak má vše vypadat. Je to ale těžké, protože jak už jsem říkala, v tomhle je Ozzy profík. U Báry to tak snadné nebývalo a trvalo poměrně dlouho, než se naučila rovnováhu držet. Stejně tak Denis měl po určitou dobu s cvikem problémy. Dnes už ale i on tento cvik umí a provádí jej bez problémů.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.