Popros (zajíček)

06.11.2019 15:02

První důležitou věcí pro tento cvik je, aby si pes správně sednul. Musí sedět na patách, ne mít jednu nohu podsunutou pod tělem. To by nemohl udržet tělo v rovině a přepadával by. Správný rovný posed je zde stěžejní. Bez něj se pes prosit nenaučí.

Když pes sedí, přidržíte mu pamlsek těsně u nosu a pomalu jej posouváte malinko nahoru a mírně nad psa. Oboje ale opravdu jen malinko. Pokud dáte pamlsek příliš vysoko, většina psů ze sedu vyskočí. A to nechceme. Pokud ho posunete příliš nad psa, nad jeho záda, pes se bude zaklánět a mohl by přepadnout.

Když pes i jen nepatrně odlepí přední packy od země, označíte toto chování a odměníte. Určitě z počátku nespěchejte. Pes opravdu potřebuje čas, aby se to naučil provádět, ne jen chápat, co po něm chcete. Vy se také můžete naučit složité cviky na rovnováhu, ale chce to čas a trénink. Pokud pravidelně necvičíte, pravděpodobně je jen tak hned neuděláte.

Většina psů má z počátku snahu pouze si povyskočit pro pamlsek, nebo naopak zaujmout hezkou pozici, ale opírat se přitom o vaši ruku či nohu. Oboje je správně. Je to způsob, jakým se pes naučí zapojovat správné svaly a držet rovnováhu. Pouze to chce čas. Jak bude pes šikovnější, sám většinou přestane pomoc vyhledávat. Případně můžete zkoušet stát dále od psa či ruku držet více z vrchu, aby na ni hůře dosáhl.

V nácviku je také potřeba dát pozor, aby se vám pes neprohýbal v zádech. V takovém případě je opět nemožné udržet rovnováhu. Nemůže tělo zpevnit. Pokud se pes prohýbá, zkuste pamlsek nedržet v prstech, ale položit si ho do dlaně a tu držet těsně nad čumákem psa. V tu chvíli se pes nemůže v zádech prohnout, protože se ohýbá, aby si vzal pamlsek z vrchu vaší ruky.

Další pomocí, kterou můžete psu v počátku nabídnout, je stoupnout si těsně za psa a při zvednutí do pozice ho nechat opřít se o vaše nohy. Pes tak získá větší jistotu, že nepřepadne.

No a pak už stačí pouze trénovat a trénovat a trénovat.

Samozřejmě by zde byla možnost pracovat také tvarováním. Ideálně přes NT postupně psa zvedat. Akorát místo pamlsku, byste psa lákali na provedení nose touch na vaši dlaň. Ale tím, jak je tento cvik náročný na rovnováhu, bývá lepší použít větší lákadlo, tedy pamlsek.

Video

S Ozzym se vám pokusím trochu nastínit, jak má vše vypadat. Je to ale těžké, protože jak už jsem říkala, v tomhle je Ozzy profík. U Báry to tak snadné nebývalo a trvalo poměrně dlouho, než se naučila rovnováhu držet. Stejně tak Denis měl po určitou dobu s cvikem problémy.

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.