Poklona

30.05.2020 16:58

Poklona je pro rozcvičení psa velmi pěkný cvik a pomáhá s protahováním zad. Nebývá ale většinou tak dobrá, jako když se pes protáhne sám. Někteří trenéři odměňují psy pokaždé, když se sami protáhnou a postupně předřazují signál tak, aby se pes naučil na tento signál protáhnout. Získají tím mnohem lepší protažení, není to ale použitelné vždy. Většina psů se takto naučí protahovat na určitém místě a za určitých podmínek.

Já vám určitě doporučuji vždy, když se pes protahuje, mu na to nechat čas. I když to bývá standardně v době, kdy pospícháte. Každé protažení je velice důležité, tak ho psu umožněte.

Obdobou tohoto cviku může být to, kdy necháte psa vyskočit a opřít se o vás předníma a pamlskem ho natáhnete co nejvýše. Není to úplně stejné protažení, ale určitě ho můžete do rozcvičky také zařadit, nebo použít místo poklony.

Cvičení

Já zde používám navádění pamlskem, protože z počátku může jít o trochu obtížnější pozici, než se ji pes naučí zaujímat. Psa si postavíte na podložku, kde nebude klouzat, ale bude se mu také dobře lehat, aby ho netlačily lokty. Jednou rukou přidržíte pamlsek, druhou lehce vsunete pod břicho stojícího psa. Zde opravdu apeluji na opatrná a etické zacházení se psem. Nejde o to ho silou tahat za břicho do pozice, ale pouze o návrh, aby nechal pánev nahoře. Mě u Ozzyho stačí pouze přidržet ruku u třísla a už si nemá snahu lehat. Ideálně by se ho ruka vůbec neměla dotýkat, pokud nechává pánev přizvedlou.

Druhou rukou ho pak za pamlskem vedete do lehu. Ale pozor, určitě začněte tím, že odměníte už naznačení toho, že si přední část lehá a zadní zůstává nahoře. Nechtějte hned celé cvičení najednou. Může se stát, že někteří psi ihned půjdou do správné pozice. Dobře. Ale pokud ne, není to chyba. Jen budou potřebovat více času, aby zjistili, co že se po nich chce a jak to mají provést. Určitě také bude na zvážení, zda to právě váš pes zvládne a má k tomu vhodné dispozice. Hádám, že třeba pro buldočka s krátkým zavalitým tělem by to mohl být opravdu oříšek.

Video

Ve videu vám ukážu tento cvik s Ozzym. Před několika lety už jsme poklonu cvičili, ale pak přestali a trochu pozapomněli. I přes letitou pauzu mi ale Ozzy hned nabízel položení hrudníku až na zem a nemusela jsem tak celý cvik rozfázovat, jak píši výše, i když jsem se o to pro potřeby videa pokusila. Vy ale vždy berte ohledy na schopnosti svého psa a nechvátejte na něj.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.