Podávání pacek

06.11.2019 15:13

Do ruky si vezmeme voňavý pamlsek, ukážeme ho psu, ale ruku sevřeme v pěst tak, aby nám pes nemohl pamlsek vzít. Zároveň dáme ruku před psa k zemi. Pozor, nedávejte ji příliš vysoko. Čím níže ji dáte, tím bude vše pro psa snazší. Klidně dejte jen psu přivonět pamlsku a opřete ruku o zem. Nevadí, pokud si pes z počátku lehne, většinou si tím jen usnadňují práci.

A teď čekáte, až se pes pokusí dostat do ruky a pomoci si u toho packou. Ve chvíli, kdy pes šťouchne do ruky packou, označíte toto chování, ruku otevřete a necháte psa vzít si pamlsek.

Toto několikrát zopakujete, než pes pochopí, že cesta k pamlsku vede přes použití packy. Pokud pes už cvičení chápe a dosud u něj ležel, můžete vše zkusit také vsedě, s tím, že ruku přidržíte trochu výš, aby si pes nelehal.

Pokud pes preferuje používání jedné packy, nastavujte mu postupně ruku s pamlskem spíše k boku méně používané packy, abyste ho přesvědčili k použití druhé packy. Později, když už pes vše dobře ovládá, můžete začít přidávat povel. Buď rozdílný povel pro levou a pravou packu, nebo spoustu lidí učí povely: „pac“ a „druhou“ pro to, aby pes nejprve podal jednu packu a pak tu druhou, většinou přitom nezáleží na jejich pořadí. Pokud ale budete chtít se psem v tréninku triků pokračovat a zvlášť se věnovat dogdancingu, bude lepší naučit podávání konkrétní packy na konkrétní povel. Zde se také velice často využívá pouze povel gestem – tedy nastavím já levou ruku a pes podá pravou packu (zrcadlově), nastavím pravou ruku a pes podá levou packu.

 Pokud už si i toto pes trochu zažije, můžete ubírat na pomoci tím, že už nebudete ruku dávat do stran, ale vždy jen přímo před psa a pouze střídat povely pro to, jakou packu má pes použít.

Postupně můžete také ruku posouvat výše od psa, aby se musel natahovat, nebo zkoušet podávání pacek v různých pozicích. U malých štěňat s tímto ale zase nepospíchejte. Nemají ještě dostatečně vyvinutý svalový korzet, který by jim pomáhal udržet rovnováhu. A zvedání packy ve stoje pro ně může být velmi obtížný. U dospělých psů je to ale naopak velmi dobrý cvik na posilování těla a posílení právě těchto svalů.

Další častou variantou tohoto cvičení je podávání pacek na nárt nohy nebo na kolena. K tomuto cvičení můžete přistoupit ve chvíli, kdy už pes nepotřebuje věřit tomu, že v ruce, k níž se natahuje, schováváte pamlsek. A ideálně umí podávat zvlášť levou a pravou končetinu. A máte zde dvě možnosti. Tou první je vydat povel pro podání konkrétní packy, ale místo ruky mu nastavit svou nohu. U malých psů se klasicky učí podávání na nárt nohy, u větších můžete i na koleno. Pokud pes už podávání packy zná, bude zřejmě schopný cvik splnit i takto změněný. Pokud ale ne, nezoufejte. Pouze přejděte k tomu, že nejprve na danou část nohy položíte ruku. Pes tak bude z počátku pokládat packu do vaší dlaně podobně jako dosud. Po několika opakováních můžete zkusit dlaň z nohy pomalu posouvat mimo dosah psa, nebo s ní v poslední chvíli zcela ucuknout a nechat psa položit packu na nohu. Psy, kteří jsou dobře naučení na vás neskákat, to může zpočátku mást. Přeci jen neví, zda splnit povel, nebo zachovat čistotu vašeho oblečení/bot. U nich určitě postupujte velmi opatrně, klidně a první úspěchy patřičně oslavte, aby se napětí trochu uvolnilo.

Video

Ve videu ukazuji celý nácvik s Ozzym. On je starý packovač. Podává packy neustále a pořád a nejlepší odměnou pro něj je, když ho začnu drbat v podpaží. Ale věřím, že ani pro vás to nebude nijak obtížné naučit.

Už po několika prvních opakováních zkouším ruku směřovat do strany, abych ho vybídla k podání té packy, u které mám ruku. Vy možná budete potřebovat trošinku více času, než toto zkusíte. Pes už by měl vědět, že za dotyk packy získá odměnu. Ztížení bude představovat pouze to, kterou packu má použít. Ale základ cviku už by měl chápat.

V druhé části videa ukazuji ve zrychlené verzi odbourávání pamlsku v ruce. Není to z pohledu kamery vidět, ale ruku teď dávám přímo před psa, ne do stran a proto neřeším, zda mi bude podávat levou či pravou packu. Popravdě, Ozzyho jsem dost zmátla už tím, že jsem začala cvičit s pamlskem, to už se mu u tohoto cviku několik let nestalo. Tak jsem detaily zas tolik neřešila. Zbytečně by ho to rozptylovalo. Vy, pokud budete učit podávat zvlášť jednu a zvlášť druhou packu, byste se samozřejmě i zde měli soustředit na předem dobře naučená a zažitá pravidla.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.