Péče o psa v zimním období

28.11.2012 20:02

Zima se nám kvapem blíží, rpoto je potřeba si zopakovat pár základních zásad v péči o naše chlupaté miláčky v tomto období. 

V zimě vás může potkat hned několik nástrah, naněž by jste si měli dát pozor. Jednou z největších jsou nízké teploty. Pokud máte psa trvale venku, měl by mít k dispozici zateplenou boudu a je potřeba mu také upravit krmnou dávku. Zahřátí organismu v nízkých teplotách stojí psa mnoho energie, proto je potřeba přidat do krmiva dostatečné množství tuků. Možné je také přidávat do krmiva vitamíny pro zlepšení imunitního systému. Důležitá je samozřejmě i čerstvá pitná voda. Nespoléhejte se na to, že pes má kolem sebe dostatek sněhu. Ten obsahuje ve skutečnosti méně vody, než by se zdálo a aby pes uhasil žízeň, musel by ho skonzumovat opravdu velké množství. To by vedlo k podchlazení a zánětu trávicích cest. Naopak velice dobře může vašemu psu udělat teplý vývar.

Vyvarovat by jste se měli také tomu, aby byli psi vystaveni přílišnému střídání teplot. Pokud už jsou mrazy silné a vy chcete dopřát svému miláčkovi noc v teple, je lepší jej nechat v chodbě či předsíni,  než ho uložit před krb. Snadné to ale nebude ani se psy, jenž s vámi bydlí doma. Ty je potřeba již od podzimu otužovat delšími procházkami. Během samotné zimy a zvláště v mrazech je pak ale lepší volit procházky spíše kratší. Psi přirozeně omezují svou aktivitu, pokud se teploty přiblíží k -10°C a to by jsem měli akceptovat.  Menší psy či psy nemocné a staré je dobré vybavit oblečkem. Ale pozor na přílišné oblékání. Psi se nepotí jako lidé a případné přehřívání organismu řeší odparem par při hyperventilaci (zrychleném dýchání). Pokud tedy psa oblečete příliš a bude mu horko, začne rychle dýchat ledový vzduch a snadno se nachladí. Lepší je proto volit spíše jednoduché dečky přes hřbet, než uzavřené celooblečky. Celkové podchlazení ale není jediným nebezpečím. Vašemu psu hrozí také omrzliny a to především uší. Proto je dobré je v mrazech raději namazat a během procházky kontrolovat jejich stav. Mráz jistě potrápí i psí tlapky. I ty je možno mazat speciální mastí, která zabrání jejich omrznutí a brání je před posypovou solí.  U psů s delší srstí mezi polštářky, kterým se často tvoří nálepy sněhu, pomůžou masti také před tímto problémam. Po venčení je pak dobré packy omýt vodou, aby se smyla sůl i případné zmrazky, kterými by si pes mohl packu, kdyby se jich snažil zbavit sám, poranit.

Specifikem zimního období je také tma. Den je velice krátký a určitě se nevyhnete venčení ve tmě. Na to je určitě dobré vybavit psa reflexními prvky. Dnes je k dostání velké množství reflexních obojků, deček a šátků, které mohou vašemu psu zachránit život. Zvláště pokud se pohybujete kolem silnic. Viditelnost se tak z běžných 20m prodlouží na 200m, což je velice podstatný rozdíl, pokud jde o bezpečí v provozu.

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.