Otočky

30.05.2020 17:54

Otočky na místě nebo i obcházení něčeho, jsou velice jednoduché cviky na naučení, ale náročnější na koordinaci a práci s celým tělem. Kromě Rozcvičky je doporučuji hodně zařazovat také u starších psů, kterým mohou takové jednoduché cviky pomoci udržet tělo po dlouhou dobu v nejlepší možné kondici.

Cvičení

Otočky učím naváděním, kdy si psa pomalu vedu za pamlskem do otočení na jednu či druhou stranu. Pozor, vedení musí být pomalé a klidné. Pokud jen dáte psu čuchnout a rychle rukou opíšete kruh, nestihne pes udělat jediný krok a pamlsek se mu vrátí z druhé strany zase k čumáku. Ruka musí jít jen tak rychle, aby pes šel za ní. Z počátku bývá dobré odměňovat každý pohyb psa, nečekat na celou otočku. A teprve až se trochu ujistí, co po něm chcete, odměňovat až po otočce a později spojovat i více otoček za sebou.

Většina psů pochopí tento cvik velmi rychle. Na co si pak dejte pozor, je pohyb, jaký pes při otočce vykonává. Rychlí a dobře motivovaní psi často začnou dělat otočku skokem. Otočí hlavu ve směru otočky, odrazí se všema čtyřma a přeskočí do požadované pozice. Sice to vypadá efektivně, ale nevede to k požadovanému protažení zad. Lepší je, pokud se pes opíše tělem malou kružnici.

Jak moc těsná tato kružnice bude, záleží na protažení těla psa, na případné tloušťce, která by mohla v pohybu překážet, i způsobu učení. Pokud ale někdy uvidíte, že pes dělá najednou větší, otevřenější otočky, než dříve, může to být signál o určitém zranění či bolesti kolem páteře.

Často se také psi na jednu stranu točí lépe, než na druhou. Přirozeně psi, stejně jako lidé, mají snahu více se otáčet do jedné, než do druhé strany, pokud si mohou vybrat. Pak mají jednu stranu těla protaženější a schopnější většího ohnutí, než stranu druhou.

V takovém případě je lepší cíleným tréninkem postupně protažení obou stran vyrovnat. Pozor na to určitě dejte především, pokud se věnujete sportu, kde by pes často točil do jedné strany. Příkladem může být točení na boxu ve flyballu, nebo i chůze u nohy s otočenou hlavou na psovoda.

Tip

Točení okolo něčeho – tyčky, vaší nohy a podobně, můžete učit úplně stejně – postupným navedením. Pro některé psy je jednodušší, naučit se nejprve točit okolo něčeho, než začnete točením ve volném prostoru. Pokud vám tedy nejde naučit otočky na místě, zkuste obcházení něčeho úzkého.

Video

Ve videu vám učení otoček ukážu s Denisem. Všimněte si, jak ho pomalu vedu do otočení. Ruka s pamlskem mu nikam neutíká. Stále ji má na dosah.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.