Odbourávání navádění dle Emily Larlham

17.11.2012 14:31

Ačkoliv dnes bývá stále více a více upřednostňována metoda tvarování (shaping), myslím si, že navádění za pamlskem má své nesporné výhody a jistě vždy zůstane velice důležitou součástí výcviku psů. Pro mnoho lidí skýtá ale jeden velký oříšek. Jak naučit psa, aby cvičil, i bez navádění? No, musí se to naučit :-) A proto jsem pro vás připravila překlad článku od Emily Larlham. Omluvte prosím mé skromné a místy dosti kostrbaté překladatelské schopnosti. Snad jsem ale vyjádřila to, co měla autorka na mysli. originál článku najdete na stránkách: dogmantics.com/2012/11/15/fading-a-lure/.

 

Odbourávání navádění či učení vašeho psa, aby sám nabízel určité chování, aniž by jste mu před čumákem mávali pamlskem, může být velice náročné, pokud jste to dosud nikdy nedělali. Ale jakmile začnete a překonáte první překážky v odstrańování závislosti na pamlscích, bude to s každým dalším cvikem snadnější a snadnější.

Když začínáte poprvé cvičit s vaším novým štěnětem či dospělým psem, ujistěte se, že jste začali takovým cvikem, u nějž nebude odbourávání pamlsků příliš obtížné. Skvělým začátkem je například povel "Sedni", u ktérého se pamlsky odbourávají snadno a rychle, protože pro psa je tato pozice zcela přirozená a snadno ji zaujme.Obdobně je na tom třeba otočka na místě. Pokud naopak pracujete pouze na chování, kde je odstraňování pamlsků obtížné, jako je panáčkování, popros či plazení, budete muset pamlsek používat tak dlouho, dokud se pes nenaučí zapojit ty správné svaly, aby cvik vykonal, a tím riskujete, že se pes naučí být na navádění pamlskem závislý. Pokud se toto naučí, bez pamlsku v ruce nepředvede nic. Jestliže chcete tento problém vyřešit, musíte nejprve naučit psa, že to, zda dostane odměnu je závislé na tom, zda splní požadované chování a nikoliv, že předvedení požadovaného chování je závislé na tom, zda máte či nemáte v ruce pamlsek. To je jedna z nejdůležitějších lekcí, kterou se váš pes musí naučit, pokud jej chcete učit pomocí navádění.

Jedním ze způsobů odstraňování navádění pamlskem je postupné odstraňování v malých krocích, přičemž je potřeba cvičení jen pomalu ztěžovat dle toho, jak se psu daří. Postup je takový, že 3x až 5x nalákáte psa do daného chování pamlskem, nejlépe pěkně smradlavým. Pak jen předstíráte, že jste vzali další pamlsek a stejně jako v předchozích případech psa navedete, tentokrát ale prázdnou rukou pouze ovoněnou pamlskem. Až pes požadované chování zopakuje, rychle jej pochvalíte (pozn. nejlépe rychlou dynamickou pochvalou, kterou pes dobře zná, jako je JO!, Ano! Yes! atd.), ukážete mu, že v ruce nic nemáte a co nejrychleji jej odměnítě. Pro psa to bude celé trochu nečekané, proto pokračujte zase snažší verzí cviku a do dalšího chování ho opět naveďte pamlskem. Nesnažte se cvik stěžovat příliš rychle, vašeho psa by to znejistělo a frustrovalo. Postupně zkoušejte navádění na pamlsek občas přerušit navedením prázdnou rukou s vůní pamlsků tak, aby se pes nechal zmást a cvik splnil i bez pamlsku ve vaší ruce. Když budete tímto způsobem pokračovat a postupně psa naučíte vykonat takhle bez pamlsku zhruba deset různých povelů, stane se z něj skutečný odborník v odstraňování navádění na pamlsek.

Výhodou toho, když psa učíte pomocí navedení pamlskem je fakt, že gesto, které původně používáte k navedení, můžete později použít jako samotný povel. Například pokud budete psa učit otočku na místě, můžete jako gesto k navedení použít pohyb ruky ve velkém kruhu. Postupně pak posunete ruku výš, aby jste se již ke psu nemuseli tolik ohýbat,  a kruh budete zmenšovat, až se dopracujete k malému pohybu prstem či ramenem ve směru, v nemž se má pes otočit. Případně můžete přidat také slovní povel. Pokud takto měníte navádění v posunkový povel, dejte  pozor, ať neděláte psovi cvik stále jen těžší a těžsí. Místo toho pomalu zvyšujte četnost opakování těžší verze cviku. Například můžete udělat velké gesto, pak tři menší, pak znova jedno velké, menší, malé a zase větší. Cvičení tak nebude pro psa stále jen těžší a těžší.a neztratí o něj zájem.

Jakmile toto váš pes umí a zná a dokáže nabízet požadované chování i bez toho, aby jste jej naváděli pamlsekm, můžete ho naučit hru "Co jsi dělal naposledy?", která vás zbaví navádění daleko rychleji, než pomalé odstraňování odměny. Nejprve psa 10x naveďte do požadovaného chování s pamlsekm nebo prázdnou rukou. Pak zůstaňte v klidu stát a počkejte, zda pes ve snaze získat další odměnu, nenabídne požadované chování. Pokud pes udělá sebemenší pohyb v daném směru, pochvalte a odměňte ho. Pak se vraťte zase zpět a několikrát jej s pamlskem naveďte a postupně celé cvičení stěžujte. Jakmile pes pochopí a začne chování sám nabízet (minimálně 3x za sebou), můžete před něj přidat slovní povel.

Pro cvičitele posedlé triky: jakmile se pes naučí tento postup přibližně u 50 různých cviků, bude z něj učiněný profesionál v této hře. Pak by jste měli být schopni odstranit navádění u nového cviku pouze tím, že psa 10x nalákáte do požadovaného chování a pak pamlsek i gesto ruky odstraníte  a necháte psa přemýšlet, co dělal naposledy a za co pamlsek získal.

Také, jakmile se pes pomocí navádění naučí, co se po něm chce, bude si uvědomovat, že posilující odměna (pamlsek) je závislá na tomto chování a ne na tom, zda máte pamlsek v ruce. Takže se fakt, zda máte či nemáte pamlsek v ruce stane pro psa bezpředmětným.

Líbí se mi mít v ruce pamlsek, místo pouhého užití targetu, či mé ruky jako targetu, který má pes následovat (pozn. target - terč - je hojně užívaný v pozitivní motivaci. Pes se učí určitého terče - hrot tyčky, cedulka, obal od cédečka apod.- dotknout nosem, packou std. Pak se učí následovat tento terč či třeba doběhnout k němu a dotknout se ho), protože věřím, že tak dosáhnete daleko větší přesnosti ve svalových pohybech psa, když následuje lákavou vůni pamlsku.

Věřím také, že toto následování voňavého cíle, více než následování vizuální či hmatové, vytváří chování, které může být více sekundárně upevněno.(více jej baví). Také jsem přesvědčena, že navádění pamlskem je možnost, jak začlenit jeden z nejdůležitějších psích orgánů, jeho čuch, do výcviku.

 

 

odbourávání navádění dle Emily Larlham

 

ozzoteam.cz

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.