Lekce 2.

05.08.2020 17:28

Nácvik ošetření a manipulace

Mám pro vás video ukazující ošetření zvířete, které nijak nefixuji a nenutím do ošetření. Přesto spolupracuje. Uvidíte v něm mého kocoura, kterému se podebrala rána na tváři, vznikl vřed a bylo potřeba vymačkat z něj maximum hnisu a ránu desinfikovat.

 

Všimněte si, že kocoura nijak nefixuji ani nenutím. Pouze mu dávám příležitost získat pamlsek – v tomto případě kousek debrecínky. Začínáme v pozici vleže. Asi týden před natáčením, jsem ho naučila na povel lehnout. Jakmile uviděl debrecínku, začal sám lehat a zkoušet, zda to bude to, za co ji dostane. Proto jsem vybrala právě tuto pozici. Když tedy byl v klidu a ležel, dostával debrecínku. Když ne, mohl odejít. Ale debrecínku nedostal. 

Postupuji po malých krocích, i když by mohly být i menší. Ale vím, že kocour hodně snese (od mala ho na podobné věci připravuji) a už jsme spolu i podobné čištění podstoupili.

Kdykoliv se zvedne z lehu, nechám ho a počkám, dokud si opět nelehne. Pokud mě pouze odstrkuje packou, pokračuji. Je to sice známka nelibosti, ale není to přímá snaha mě zastavit. Už ví, že mě zastaví právě tím, že se zvedne z lehu.

V jednu chvíli mi z ošetření odejde. Nechám ho. Po několika minutách jsem se zvedla a přinesla si ho zpátky. Pokud by se ale nenechal chytit, nedělala bych to. On seděl kousek od gauče a koukal na mě. Po přinesení zpět na místo ho zase nijak nefixuji. Rozhodnutí je pouze na něm.

Nakonec se nám daří celý proces v klidu dokončit, a jak uvidíte, ani té debrecínky tolik nesnědl. Hlavní je ale klid a vzájemná domluva. Nijak na zvíře netlačím, postupuji klidně a po malých krocích, odměňuji správné chování a nechám ho si vybrat. Díky tomu vím, že i příště bude ošetření snadné.

A bylo. Tvář se hned nevyléčila. Sice se rána zahojila, ale znova podebrala, znova se vyvalil hnis a znova jsme čistili. Muselo to být bolestivé a nepříjemné, ale zvládli jsme to bez potíží. Později se nám i stalo, že byl kocour nemocný a musel dostávat 2x denně antibiotika. Na veterině mi nevěřili, že mu je zvládnu dávat pravidelně v tabletách, ale nebyl s tím problém. Navíc jsem v tu dobu kocoura pouštěla ven. Odmítal se vyčurat doma, protože byl vždy zvyklí chodit ven. Takže jsem jen v potřebnou dobu zašla ven a zavolala. Přihnal se velmi rychle, už tušil, co ho čeká – salámek. Já mu chytla hlavičku, rychle vrazila tabletku hluboko do krku a hned na to podala salámek a bylo to.

To je jedna z největších výhod této metody. Místo toho, abyste se zvířetem bojovali víc a víc, bojujete míň a míň, zlepšujete vzájemné vztahy a důvěru.

Pokud byste s nějakým ošetřením potřebovali poradit, napište.

 

Ve druhém videu ukazují nácvik kapání do očí. Pracuji se psem, kterému něco takového nevadí, takže rychle přecházím z jednoho kroku na druhý. U jiného psa to může trvat déle. Vždy jděte k dalšímu kroku až ve chvíli, kdy pes daný krok zvládne.

Začínám fixací hlavy, pak přidávám prsty na víčka, rozevření víček, ukázání kapek a teprve na konec kapání.

Při prohlídce očí nebo kapání stačí pouze lehké odchlípnutí spodního víčka, není potřeba psu nějak bolestivě oko přidržovat a rozevírat. Kapky se pak snažím kapat z vrchu právě do odchlíplého spodního víčka. Nekapejte přímo do oka, pes by se reflexivně snažil mrknout a vše by mu bylo mnohem nepříjemnější.


 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.