Dej pac!

30.05.2020 16:55

Je potřeba dát pozor na přílišné zatížení pohybového aparátu především u štěňat. Nevyžadujte u nich příliš mnoho opakování. Vyhněte se cvičení u psů se zdravotními problémy v oblasti horních končetin nebo zad.

Psu nikdy neuchopujte packu pevným sevřením – mohli byste ho odradit od dalšího cvičení – a nikdy psu končetinou silně netřeste, aby nedošlo k poškození měkkých struktur.

 

Podávání packy je jeden z nejčastěji užívaných a učených triků a věřím, že část z vás už toto svého psa naučila. Vím ale také, že mnoho lidí s tímto cvikem bojuje, proto si ho zde podrobně popíšeme.

Podávání packy má hned několik výhod. Tou první určitě je jakýsi psychologický efekt tohoto cvičení. Pokud k vám přijde na návštěvu někdo, kdo se psů bojí nebo je nemá moc rád, často trochu pozmění názor, když mu pes podá packu. Simuluje to zdvořilý pozdrav mezi lidmi a naše podvědomí nám často říká, že pokud je pes takto „zdvořilý“, určitě není zlý.

Druhý veliký efekt spočívá právě v možném použití při protahování a také posilování. Podávání packy skvěle procvičuje celý pletenec svalů kolem ramene a loktu psa bez toho, aby byly klouby zatíženy vahou psa. Z toho důvodu je také dobré trénovat podávání obou pacek.

Většina psů, stejně jako lidí, preferuje používání jedné z končetin. Proto byste od začátku měli trénovat užívání obou pacek, aby se pes nefixoval na podávání pouze jedné z nich.

Metod, jak podávání packy učit, je mnoho, já mám nejraději tuto, protože pro psy i lidi je velice snadná a výsledky přichází velice rychle.

Cvičení

Do ruky si vezmeme voňavý pamlsek, ukážeme ho psu, ale ruku sevřeme v pěst tak, aby nám nemohl pamlsek vzít. Zároveň dáme ruku před psa k zemi. Pozor, nedávejte ji příliš vysoko. Čím níže ji dáte, tím bude vše pro psa snazší. Klidně dejte jen psu přivonět pamlsku a opřete ruku o zem. Nevadí, pokud si pes z počátku lehne, většinou si tím jen usnadňují práci.

A teď čekáte, až se pes pokusí dostat do ruky a pomoci si u toho packou. Ve chvíli, kdy pes šťouchne do ruky packou, označíte toto chování, ruku otevřete a necháte psa vzít si pamlsek.

Toto několikrát zopakujete, než pes pochopí, že cesta k pamlsku vede přes použití packy. Pokud pes už cvičení chápe a dosud u něj ležel, můžete vše zkusit také vsedě, s tím, že ruku přidržíte trochu výš, aby si pes nelehal.

Pokud pes preferuje používání jedné packy, nastavujte mu postupně ruku s pamlskem spíše k boku méně používané packy, abyste ho přesvědčili k použití druhé packy. Pozor ale, abyste na to příliš nechvátali. N apočátku musíte psa ujistit, že použití packy je opravdu to, co chcete. Teprve, až si tím bude trochu jistý, můžete ho podněcovat k využívání obou pacek.

Později, když už pes vše dobře ovládá, můžete začít přidávat povel. Buď rozdílný povel pro levou a pravou packu, nebo spoustu lidí učí povely: „pac“ a „druhou“ pro to, aby pes nejprve podal jednu packu a pak tu druhou, většinou přitom nezáleží na jejich pořadí. Pokud ale budete chtít se psem v tréninku triků pokračovat a zvlášť se věnovat dogdancingu, bude lepší naučit podávání konkrétní packy na konkrétní povel. Zde se také velice často využívá pouze povel gestem – tedy nastavím já levou ruku a pes podá pravou packu (zrcadlově), nastavím pravou ruku a pes podá levou packu.

 Pokud už si i toto pes trochu zažije, můžete ubírat na pomoci tím, že už nebudete ruku dávat do stran, ale vždy jen přímo před psa a pouze střídat povely pro to, jakou packu má pes použít.

Postupně můžete také ruku posouvat výše od psa, aby se musel natahovat, nebo zkoušet podávání pacek v různých pozicích. U malých štěňat s tímto ale zase nepospíchejte. Nemají ještě dostatečně vyvinutý svalový korzet, který by jim pomáhal udržet rovnováhu. A zvedání packy ve stoje pro ně může být obtížné. U dospělých psů je to ale naopak velmi dobrý cvik na posilování a protažení.

 

Další častou variantou tohoto cvičení je podávání pacek na nárt nohy nebo na kolena. K tomuto cvičení můžete přistoupit ve chvíli, kdy už pes nepotřebuje věřit tomu, že v ruce, k níž se natahuje, schováváte pamlsek. A ideálně umí podávat zvlášť levou a pravou končetinu. A máte zde dvě možnosti. Tou první je vydat povel pro podání konkrétní packy, ale místo ruky mu nastavit svou nohu. U malých psů se klasicky učí podávání na nárt nohy, u větších můžete i na koleno.

Pokud pes už podávání packy zná, bude zřejmě schopný cvik splnit i takto změněný. Když  ne, nezoufejte. Pouze přejděte k tomu, že nejprve na danou část nohy položíte ruku. Pes tak bude z počátku pokládat packu do vaší dlaně podobně jako dosud. Po několika opakováních můžete zkusit dlaň z nohy pomalu posouvat mimo dosah psa, nebo s ní v poslední chvíli zcela ucuknout a nechat psa položit packu na nohu. Psy, kteří jsou dobře naučení na vás neskákat, to může zpočátku mást. Přeci jen neví, zda splnit povel, nebo zachovat čistotu vašeho oblečení/bot. U nich určitě postupujte velmi opatrně, klidně a první úspěchy patřičně oslavte, aby se napětí trochu uvolnilo.

 

U tohoto cviku vám také nastíním, jak pamlsky z ruky odstranit. Jako první musíte určitě psu dobře zažít cvik podávání packy, nestačí pár úspěšných pokusů. Procvičte podávání packy několikrát a na různých místech, než se vrhnete na odbourávání pamlsku.

Pak už občas udělejte to, že ruka bude sevřená v pěst, ale pamlsek v ní nebude. Ideálně ale bude pes už rozcvičen a ruka nám bude od pamlsku vonět. Pes podá packu, vy toto chování označíte, ruku otevřete a ukážete mu, že tam pamlsek není, ale ihned ho odměníte z druhé ruky. Pak několikrát zopakujete celé cvičení s pamlskem tak, jako na počátku. Postupně ale budete prázdnou ruku zařazovat častěji a častěji. Pokud s tím pes nebude mít potíže, můžete začít  ruku rozevírat a nedržet v pěst. Čím více ale cvičení ztěžujete, tím více se soustřeďte na odměňování. Nespojujte hned odbourávání pomoci s tím, že už občas psa za cvik neodměníte. Na to přijde čas až ve chvíli, kdy už pes bude umět podávat packu i bez toho, aby v ruce, na kterou packu podává, byl pamlsek.

Video

Ve videu ukazuji celý nácvik s Ozzym. On je starý packovač. Podává packy neustále a pořád a nejlepší odměnou pro něj je, když ho začnu drbat v podpaží. Ale věřím, že ani pro vás to nebude nijak obtížné naučit.

Už po několika prvních opakováních zkouším ruku směřovat do strany, abych ho vybídla k podání té packy, u které mám ruku. Vy možná budete potřebovat trošinku více času, než toto zkusíte. Pes už by měl vědět, že za dotyk packy získá odměnu. Ztížení bude představovat pouze to, kterou packu má použít. Ale základ cviku už by měl chápat.

V druhé části videa ukazuji ve zrychlené verzi odbourávání pamlsku v ruce. Není to z pohledu kamery vidět, ale ruku teď dávám přímo před psa, ne do stran a proto neřeším, zda mi bude podávat levou či pravou packu. Popravdě, Ozzyho jsem dost zmátla už tím, že jsem začala cvičit s pamlskem, to už se mu u tohoto cviku několik let nestalo. Tak jsem detaily zas tolik neřešila. Zbytečně by ho to rozptylovalo. Vy, pokud budete učit podávat zvlášť jednu a zvlášť druhou packu, byste se samozřejmě i zde měli soustředit na předem dobře naučená a zažitá pravidla.


 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.