Couvání u nohy

30.05.2020 17:02

Já v protahování častěji využívám cvik, kdy pes couvá pryč ode mne, pak si ho přivolám zpět a celé to několikrát zopakujeme. Na naučení je to ale složitější a vyžadovalo by delší přípravu. Proto vám sem zařazuji couvání u nohy.

Tento cvik trénuji u psů, kteří jsou učení chůzi u nohy pomocí navádění a u kterých chceme právě tento cvik zlepšit. Při učení couvání u nohy si totiž psy většinou uvědomí, kde přesně je jejich místo vedle psovoda a také, jak řešit situace, kdy se dostanou příliš dopředu. Při trénování této dovednosti se zlepšují také obraty vlevo, případně čelem vzad, u kterých má pes zůstat u levé nohy psovoda.

Cvičení

Prvním bodem bude naučit psa couvat přes navádění. K tomu je potřeba si psa navést do pozice pod vašima nohama. Pozor ale, nesmí být příliš vepředu. Ideální je, nachází-li se hrudními končetinami na úrovni vašich vnitřních kotníků, případně pouze kousek před nimi. V této pozici se rozejdete pomalu dopředu a psa si přitom vedete za pamlskem tak, aby i on šel dopředu. Není potřeba jít daleko. Hlavní je zvednout psa ze sedu a zaujmout ho na pamlsek ve vaší ruce. Pak zastavíte a ruku s pamlskem podsunete psu pod bradu tak, aby si pes musel couvnout, chce-li si pamlsek vzít. Z počátku stačí i jen malý krok couvnutí. Pochválit a odměnit.

Vaše nohy zde slouží k fixaci psa a brání mu vytáčení do stran. Pokud ale budete mít psa příliš vpředu, pravděpodobně si necouvne, ale vyjde dopředu a tam se otočí. Dalším problémem bývá lehání či sedání psa. To se objevuje ve chvílích, kdy jde ruka s pamlskem příliš nízko nad zem. Vaším cílem by mělo být maximální ohnutí krku psa směrem ke krku. Pes by se neměl sklánět dolu, pouze vyklenout krk a couvnout. Právě maximálně vyklenutý krk mu zabrání v sednutí či lehnutí. Zároveň myslete na to, že z počátku stačí opravdu pouze jeden dva psí krůčky. Nechvátejte, nenuťte psa couvat na větší vzdálenost a zbytečně rychle. Pes musí cvik nejprve pochopit a naučit se s tělem správně pracovat. Teprve poté můžete couvání prodlužovat.

Pokud máte na toto cvičení příliš velkého psa, můžete zkusit rovnou couvání u nohy s tím, že z druhé strany psa bude nějaká překážka, například plot. Pokud ale můžete cvičit pod nohama, doporučuji začít tím.

Pokud toto zvládnete a dokážete couvání natáhnout třeba i na pět kroků, můžete zkusit couvat se psem u nohy. Zde už bude vše trochu obtížnější, proto je potřeba, aby si pes couvání už zažil při práci mezi nohama.

Psa si dejte do pozice u nohy, zaujměte na pamlsek a z paže vytvořte takové okýnko. Natáhněte se a ruku veďte z vnější strany psa kolem jeho hlavy a pamlsek držet před ním. Tak, aby měl pes po pravé straně vaší nohu, po levé straně vaše předloktí a před sebou dlaň s pamlskem. A opět si psa postavte či rozejděte a z toho zkuste se psem zacouvat. Pomoci si můžete určitě také tím, že budete pracovat u zdi či plotu tak, aby pes nemohl zatáčet směrem od vás. Opět zbytečně nechvátejte a délku couvání natahujte teprve pozvolna.

Zde už bude důležité také naučit psa přejít z chůze dopředu do couvání. Mějte na paměti, že to není nic jednoduchého. Pes musí rychle přenést váhu na pánevní končetiny a teprve pak může začít couvat. Proto nespěchejte. Postupně zkoušejte psa rozejít dopředu a zacouvat, rozejít a zacouvat. Později můžete zkusit začít couvání i z pozice u nohy, kdy pes sedí. Bude to ale obtížnější.

Čím více si bude pes jistý tím, co má dělat, tím méně mu můžete pomáhat naváděním. Až se dostanete k couvání rovnou z chůze u nohy, bez navedení. (Samozřejmě za předpokladu, že pes už umí jít u nohy bez navádění.)

Video

Ve videu vám vše krok za krokem předvedu s Bárou. Ta už toto zná, ačkoliv jsme couvání dlouho necvičili. Proto jsme vše prošli rychle. Vy určitě dopřejte svému psu více času.

Ve videu cvičím s Bárou chvíli také couvání u pravé nohy. To jsme asi nikdy dříve nedělali a já si to v tu chvíli prostě jen chtěla zkusit. Bylo to pro nás takové zajímavé zpestření.

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.