Couvání u nohy

06.11.2019 14:57

Nejprva bude potřeba naučit psa couvat přes navádění. K tomu je potřeba si psa navést do pozice pod vašima nohama. Pozor ale, nesmí být příliš vepředu. Ideální je, nachází-li se hrudníma končetinami na úrovni vašich vnitřních kotníků, případně pouze kousek před nimi. V této pozici se rozejdete pomalu dopředu a psa si přitom vedete za pamlskem tak, aby i on šel dopředu. Není potřeba jít daleko. Hlavní je zvednout psa ze sedu a zaujmout ho na pamlsek ve vaší ruce. Pak zastavíte a ruku s pamlskem podsunete psu pod bradu tak, aby si pes musel couvnout, chce-li si pamlsek vzít. Z počátku stačí i jen malý krok couvnutí. Pochválit a odměnit. Vaše nohy zde slouží k fixaci psa a brání mu vytáčení do stran. Pokud ale budete mít psa příliš vpředu, pravděpodobně si necouvne, ale vyjde dopředu a tam se otočí. Dalším problémem bývá lehání či sedání psa. To se objevuje ve chvílích, kdy jde ruka s pamlskem příliš nízko nad zem. Vaším cílem by mělo být maximální ohnutí krku psa směrem ke krku. Pes by se neměl sklánět, pouze vyklenout krk a couvnout. Právě maximálně vyklenutý krk mu zabrání v sednutí či lehnutí. Zároveň myslete na to, že z počátku stačí opravdu pouze jeden dva psí krůčky. Nechvátejte, nenuťte psa couvat na větší vzdálenost a zbytečně rychle. Pes musí cvik nejprve pochopit a naučit se s tělem správně pracovat. Teprve poté můžete couvání prodlužovat.

Pokud toto zvládnete a dokážete couvání natáhnout třeba i na pět kroků, můžete zkusit couvat se psem u nohy. Zde už bude vše trochu obtížnější, proto je potřeba, aby si pes couvání už zažil při práci mezi nohama.

Psa si dejte do pozice u nohy, zaujměte na pamlsek a z paže vytvořte takové okýnko. Natáhněte se a ruku veďte z vnější strany psa kolem jeho hlavy a pamlsek držet před ním. Tak, aby měl pes po pravé straně vaší nohu, po levé straně vaše předloktí a před sebou dlaň s pamlskem. A opět si psa postavte či rozejděte a z toho zkuste se psem zacouvat. Pomoci si můžete určitě také tím, že budete pracovat u zdi či plotu tak, aby pes nemohl zatáčet směrem od vás. Opět zbytečně nechvátejte a délku couvání natahujte teprve pozvolna. Zde už bude důležité také naučit psa přejít z chůze dopředu do couvání. Mějte na paměti, že to není nic jednoduchého. Pes musí rychle přenést váhu na pánevní končetiny a teprve pak může začít couvat. Proto nespěchejte. Postupně zkoušejte psa rozejít dopředu a zacouvat, rozejít a zacouvat. Později můžete zkusit začít couvání i z pozice u nohy, kdy pes sedí. Bude to ale samozřejmě zase obtížnější.

Čím více si bude pes jistý tím, co má dělat, tím méně mu můžete pomáhat naváděním. Až se dostanete k couvání rovnou z chůze u nohy, bez navedení. (Samozřejmě za předpokladu, že pes už umí jít u nohy bez navádění.)

;

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.