Aktivní procházka

15.10.2018 18:51

Při skupinových i individuálních lekcích často zmiňuji, že procházky je potřeba trávit aktivně a věnovat se psu, ne svým myšlenkám. Když jsem byla před pár týdny na LVT Vranov, krásně tam na toto téma mluvil Václav Chovanec (on používá termín „Pracovní procházky“). A od té doby mi leží v hlavě tento článek, který by vám vše měl trochu přiblížit a snad vás i přesvědčit.

Zkuste si představit situaci, kdy přijdete z venčení se svým psem a na něj bude doma, nebo u sousedů za plotem, čekat psí kámoš a zeptá se ho, jaká byla procházka. A váš pes začíná vyprávět: „Ty jo, ta fenečka tam na rohu se bude asi hárat! A taky jsem potkal toho uňafance z paneláku naproti. Byl strachy celý bez sebe, když jsem na něj zavrčel. Došli jsme až k lesu a tam jsem prohnal tři srny. Běžel jsem za nimi dobře 500m! Pak jsem se na ně vyprd a šel očuchat ten remízek vpravo od cesty. Víš, že tam vždycky bývají zajíci, ale teď jsem žádného nenašel…“

Líbí se vám takové povídání? Pes si procházku zřejmě docela užil, ale všimli jste si, že tam nikde nejste vy? Že spousta věcí byla důležitějších než vy? Myslíte, že takový pes vás na procházce poslechne? Já tvrdím, že ne. Tento pes se soustředí na úplně jiné věci, než je spolupráce s vámi a vytrhnout ho z jeho zájmů bude velmi obtížné.

Jaké by tedy vyprávění vašeho psa mělo být? No, co třeba: „Procházka? No procházka byla super! Chvíli jsme si hráli, byli jsme se podívat v zadu u lesa a víš jak jsem říkal, že mi včera něco vysvětloval, ale vůbec se mu to nedařilo? Chtěl, abych oběhnul strom! Konečně jsem to rozluštil a dneska to byla švanda. Vždycky jsem oběhl strom a dostal ňaminu. Jednoduchý a ještě jsem si zaběhal.“

Co myslíte tento pes? Bude se s ním spolupracovat lépe? Asi ano, viďte. Ale je mi jasné, že řada z vás si teď posteskne, že máte doma spíše toho prvního psa, a když po něm venku něco chcete, nevnímá vás. Nemůžete ho učit obíhat strom, když se na vás ani nepodívá. V takovém případě mám dobrou zprávu. To není typem psa, to je zvyk. Pes je pouze zvyklí, nějak se na procházkách chovat. To můžete změnit. Ta špatná zpráva je, že někdy to není úplně jednoduché a určitě to nebude přes noc. Pokud ale vytrváte a budete hledat způsoby (jak to půjde) a ne důvody (proč to nepůjde), budete i vy mít toho druhého psa. Psa, který na procházky chodí s vámi, ne pouze vedle vás. Psa, který vnímá, když po něm něco chcete a ochotně spolupracuje.

Toto nebude ale pouze o tom, změnit psa. Budete muset změnit především sebe: začít být na procházkách aktivní a myšlenky soustředit na psa a vzájemnou spolupráci. Přemýšlení o tom, co bylo v práci, kdy máte vyzvednout děti a co je potřeba nakoupit, nechte na jindy. Váš pes si zaslouží, abyste byly na procházce s ním a to ne jen fyzicky, ale také psychicky. Musíte se psu věnovat a nabízet mu rozmanité činnosti. Můžete trénovat nějaký sport, který děláte, můžete si hrát, určitě byste měli cvičit chůzi na vodítku bez tahání a také chůzi u nohy a přivolání, to je součástí každé procházky, můžete si vymýšlet různé triky a využívat toho, co na procházkách právě potkáte.

Chcete inspiraci?  Tady je příklad naší aktivní procházky:

 • Prvních 200m jdou oba psi na krátkém vodítku. Nemusí jít u nohy, ale trénujeme netahání na vodítku.
 • Pak jim dávám tak na 100m volno, jdou většinou kakat.
 • Zde už někdy zkusíme pocvičit minimálně přivolání, často si uděláme i vyhledávání odhozených předmětů a jejich přinášení (cvik ze zkušebního řádu malých plemen).
 • Po dalších 100m jdeme do zatáčky, kam moc nevidím. Tedy trénujeme chůzi u nohy, aby nás žádná situace za zatáčkou nemohla překvapit.
 • Dalších asi 500m střídáme chůzi na volno a přivolání.
 • To už jsme došli na louku, kde opět trénujeme vyhledání a přinášení předmětů. Cestou k lesu pak toto cvičení několikrát opakujeme, jedno opakování  trvá 2 – 10 minut.mezi tím dávám psům volno a opakujeme si přivolání.
 • Na kraji lesa si pak s oběma psy pocvičím něco ze základní poslušnosti. Chůzi u nohy, kterou připravujeme na zkoušky, odložení, střídání pozic sedni-lehni-vstaň a další.
 • V lese jdeme opět kus na volno, trénujeme přivolání a psy učím nescházet z cesty. Nesmí nikam do houštin a podobně, kde je větší pravděpodobnost, že vyplaší zvěř.
 • Přes křižovatku lesních cest dávám psy opět k noze (není to stejné jako provedení na zkoušky, ale psy se řadí vedle sebe v daném pořadí a nemusí být tak přesní).
 • U dětského tábora a za ním trénujeme především chůzi u nohy a ignorování cizích lidí. Když tam mimo léto děti nejsou, jdeme někdy na jejich prázdný plac a zacvičíme si zase poslušnost, nebo různé triky.
 • Poslední část lesa nechávám psy opět na volno, ale hodně je přivolávám a povely držím blíž u sebe, protože je zde nepřehledný terén.
 • Vycházíme na louku, kde psy připínám na krátká vodítka a jdeme opět bez tahání, někdy i u nohy.

Psi na takovéto procházce mají dostatek prostoru chovat se jako psi, ale zároveň velkou část času spolupracují se mnou. Zvykají si tak mě venku vnímat, reagovat na mé pokyny a zůstávat pozorní. Jako bonus si zlepšují svou ovladatelnost a různé dovednosti. A co je úplně nejlepší, nakonec jsou z takovéto procházky mnohem unavenější, než kdybych s nimi šla dvojnásobnou vzdálenost a po celou dobu je nechávala běhat na volno.

Variant procházek máme samozřejmě více a žádná není stejná, jako jiná. Někdy cvičíme vyhledávání předmětů také v lese, to je pro psy úplně jiná práce. Někdy cvičíme jiné cviky, ale čuchání obecně velice doporučuji. Jindy si dáváme procházku, která je zamřená spíše na rozvíjení pohybu – běhání za míčkem, cvičení sedni-lehni-vstaň na úzkém poraženém kmenu, vyskakování na pařez a přeskakování větví. Minule jsme museli celou vycházku výrazně zkrátit, protože jsme se tak zabrali do trénování různých dovedností, že už nebyl čas obcházet celou plánovanou trasu. Všechny procházky mají ale jedno společné. Jsme tam všichni spolu a spolu si to užíváme. A to je to základní, co doporučuji i vám. Nechoďte se psem ven, aby se tam vyčural a pohrál si s psími kamarády. Choďte s ním, abyste spolupracovali, trénovali, hráli si. Uvidíte, že pokud vydržíte, budete mít psa, který vám venku věnuje pozornost, je ovladatelnější a pozornější. A pokud máte psa, který opravdu na nic z toho není zvyklí, dejte tomu tři týdny. Tři týdny, kdy každá procházka bude takto aktivní. Kdy psu budete říkat, kdy od vás může odejít, kdy si může jít čuchat a kdy má jít u nohy. A kdy také budete hledat možnosti, jak psa zabavit a udělat něco, co ho bude bavit a co budete dělat společně. To je dostatečná doba na to, abyste uviděli změnu. Neříkám, že to bude jednoduché, ale udělejte to a uvidíte, že to bude stát za to!

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.