4. lekce

05.08.2020 17:39

Přinášení pomocí hry

U štěňat je potřeba dbát na vhodnou intenzitu hry především z ohledem na jejich fyzické a psychické možnosti a také vyvíjející se chrup.

 

Přinášení je další velice oblíbený cvik, který mnoho lidí psy učí. Zároveň jde ale o cvik poměrně složitý a hodně majitelů s ním zápasí. A bohužel i dnes ještě na některých cvičištích zastávají trenéři názor, že pes buď přináší, nebo ne. A učit se to nedá.

Tak to ale samozřejmě není. Přinášení je trik, který je jen potřeba psu správně vysvětlit. Nic víc, nic míň. My si v tomto kurzu ukážeme hned dvě metody, jak přinášení učit. První, dnešní metoda, bude formou hry. Tuto metodu používám především u začátečníků a štěňat, protože je většinou pro lidi i psy velmi snadná. Stačí si pohlídat pár základních chyb a vyhnout se jim a za chvíli pes přináší hračku jako profesionál. Druhá metoda, tvarování, nás čeká později.

 

Cvičení

Trénink přinášení metodou hry si musíme rozdělit do několika částí, které budeme postupně spojovat dohromady.

 

Přetahování

Celá hra začne přetahováním. To bývá u většiny psů velice oblíbené a na tom také budeme stavět. Důležité bude zvolit správnou hračku. Já mám ráda fleecová přetahovadla, která jsou měkká a drží se dobře mně i psovi. Nedoporučuji moc používat silné pešky nebo tvrdé uzlíky. Pes je totiž nedrží stiskem čelistí, ale má tendenci zaháknout si za ně špičáky. A to samozřejmě může vést k úrazu.

Při přetahování je potřeba probudit lovecký pud psa, který se aktivuje, vidí-li pes unikající kořist. Ideální tedy je zatřást hračkou u země směrem od psa, aby vytvořila dojem, že zde utíká myš nebo něco podobného. A takto provokujeme, dokud se pes o hračku nezačne přetahovat. Důležité je také volit vhodnou intenzitu pohybu hračky. Pokud budu šít s hračkou do stran jak divá, menší nebo bázlivý pes může mít problém ji chytit. Pokud s ní budu hýbat málo, může pes ztratit zájem. Během hry je také potřeba myslet na zdraví psa, a to především u opravdu chtivých psů, kteří se nedají jen tak odradit. Pohyb hračky veďte spíše do stran a zvedání do vzduchu zařazujte pouze výjimečně nebo vůbec. Já ho v první videu použiji několikrát. Je to proto, že Ozzyho právě učím dobře hračku držet a nepouštět. On měl vždy dost zvláštní styl hry. Hodně překusuje, což ale vede k situacím, kdy mu snadno zachytím povolenou hračkou za špičáky a bojím se jejich možného poranění. A zároveň chodí často při hře co nejblíže ke mně, místo, aby se snažil hračku odtáhnout pryč. A já pak nemám žádný prostor pro manipulaci. Jinak ale opravdu zvedání psů moc nedoporučuji, je to opravdu velká zátěž. Jak uvidíte ve druhém videu, s Denim zvedání vůbec nedělám. Důležité je hlídat také pohyb krční páteře, která může ve hře hodně trpět. Při opakované špatně vedené hře by mohlo dojít i k jejímu poškození a nervovým příznakům. Dávejte proto pozor, abyste se psem v zatáčkách příliš neškubali. A pokud ho vedete do oblouku, dělejte ho dostatečně velký, aby se v něm pes mohl pohodlně otočit. 

Při přetahování psa povzbuzujte a často odměňte výhrou.

 

Přinášení

V této části se pes bude učit samotné přinášení. Ale pozor, je to zatím opravdu jen ta část, kdy pes drží hračku, chce si dál hrát, a proto vám ji přinese.

Pokud už máte psa, který se rád přetahuje, rozblbněte ho do hry, chvíli se přetahujte a pak hračku pusťte. Okamžitě začnete od psa couvat, volat ho jménem a povzbuzovat, aby běžel k vám. V ideálním případě, pes poběží za vámi, vy opět chytnete hračku, kterou drží, a budete pokračovat v přetahování.

Zde je potřeba dát pozor na dvě základní chyby, kterých se lidé mnohdy dopouštějí. Tou první je přílišné soustředění na přinášení. V tuto chvíli by pes měl zatím vše brát tak, že se především přetahujete a jen občas mu hračku pustíte a utíkáte. Přetahování by ale mělo převažovat. Zatím psu hračku nijak neodebírejte, ani ho neodměňujte pamlskem. To vše by odvádělo od hračky pozornost.

Druhou chybou bývá honění psa. Pes má vždy honit vás! Nenechte se zlákat k tomu, že psa s hračkou budete honit vy. Samozřejmě, psa by to moc bavilo a případně to lze provozovat jako skvělou hru také, ale mimo nácvik přinášení! (Z počátku bych kdyžtak doporučila trénovat přinášení na jiném místě a s jinou hračkou, než kde psa honíte.) Po celou dobu tohoto cvičení by měl pes honit vás. Pokud k vám pes přibíhá a na poslední chvíli uhne, nesnažte se rychle skočit po hračce, ale naopak uhněte na druhou stranu a opět ho povzbuzujte k tomu, aby honil on vás.

Já si většinou pomáhám tím, že psa povzbuzuji i k tomu, aby na mě skočil. Tím mám hračku více na dosah a snáz ji chytím.

Později můžete začít přidávat povel „Přines“.

Samozřejmě se z počátku může stát, že pes hračku pustí a teprve pak za vámi poběží. Zkuste ho příště víc rozblbnout s přetahováním, aby hračku chtěl držet. Možná také neutíkejte tak daleko. Pozor, aby si pes nezvykl, že když hračku kdekoliv upustí, vy přijdete a hra bude pokračovat. Z počátku to samozřejmě párkrát udělat můžete, ale pokud to bude příliš časté, bude lepší hru pro tentokrát ukončit.

Pokud byste měli s touto částí jakýkoliv problém, zkuste se při hře natočit a zaslat mi video, abych vám mohla poradit. Nebo pro vás možná bude lepší druhá metoda učení přinášení, k níž se dostaneme později.

 

Odhazování

Když už pes toto umí a automaticky vám hračku přináší zpět k další hře, můžete začít přidávat odhození hračky. Ve chvíli, kdy se vám třeba povede psu hračku sebrat, nebo hru teprve začínáte, můžete ho rozblbnout pouze tím, že mu hračkou zamáváte výš ve vzduchu tak, aby ji nemohl chytit. Pak hračku odhodíte – zatím ale pouze kousek, zhruba půl metru – necháte psa pro ni běžet a zároveň opět couváte a povzbuzujete psa k přinášení. Postupně pak hračku zkoušíte odhazovat dál a dál a couvat méně a méně, až už budete moci zůstávat na místě.

Případně také můžete začít přecházet na další typy hraček, jako je míček na šňůrce a pak samotný míček, pokud chcete naučit přinášení právě míčku.

Zde ale prosím věnujte velkou pozornost tomu, co preferuje váš pes a dle něj se řiďte. Pokud psu nevadí přechod na míček, se kterým už se většinou nedá přetahovat, je to v pořádku. Ale pokud by taková hra psa nebavila, je to problém a bude potřeba v ní stále nechávat určité množství přetahování.

 

Pouštění

Nedílnou součástí přinášení je také pouštění hračky na povel. Z počátku ale trénujte tuto dovednost zcela odděleně nebo třeba až ke konci hry na přetahování a přinášení. 

Psa opět rozblbněte do přetahování. Pak vydejte povel „Pust“ a okamžitě zastavte ruku s hračkou a zároveň druhou rukou TĚSNĚ před čumák psa dejte lákavý pamlsek. Dávejte ho opravdu těsně. Potřebujete přebít chuť do hry chutí na pamlsek. Zároveň zastavte ruku držící hračku a hračku už držte pouze volně. Pokud se budete psu snažit hračku vytrhnout, bude ji o to pevně držet, místo aby ji pustil. 

V ideálním případě pes hračku pustí. Vy ji podržíte na stále stejném místě, necháte psa v klidu sežrat pamlsek, pak ho vyzvete k uchopení hračky a opět se budete chvíli přetahovat. Povel „Pust“ zde znamená jen malou pauzu na pamlsek.

Pokud hračku nepustí, nechte ho, aby vám ji vytáhl z ruky. Už se s ním nepřetahujte, tím byste pouze odměnil jeho nepuštění hračky. Chyťte si psa za obojek či vodítko a dál mu nabízejte pamlsek, dokud hračku nepustí na zem. Pak ho nechte sníst pamlsek, hračku nechte na zemi a pak zase pokračujte ve hře. Uvidíte, že po pár opakováních se pes naučí pouštět hračku do ruky. Důležité zde je, aby si pes zvykl, že pokud hračku pustí, nepřijde o ni. Naopak. Pouze získá odměnu navíc. Pokud budete chtít hračku psu opravdu odebrat, udělejte to až třeba po pěti pouštěních a navíc mu zkuste odhodit víc pamlsků na zem, aby na hračku trochu pozapomněl a neměl příště o to větší tendenci, si ji hlídat.

Pokud má pes povel „Pust“ už zažitý, můžete postupně přidávat pamlsek až poté, co pes hračku pustí. Tedy: hra – povel „Pust“+ zastavení ruky s hračkou – pes pouští – vy toto chování označujete jako správné a podáváte odměnu. Případně pak může jako odměna, místo pamlsku, sloužit i samotné pokračování ve hře.

Postupně pak všechny tyto dovednosti spojujete dohromady. Ale, jak už jsme zmiňovala, je potřeba vždy dbát na to, co preferuje pes a jemu vše přizpůsobit. Já třeba vím, že Ozzy miluje přetahování, ale stejně tak i pouhé přinášení, takže můžeme házet míček a on ho bude nadšeně nosit právě jen pro to, abych mu jej znova hodila. Na druhou stranu Bára taková rozhodně není. Někdy má vysloveně chuť proběhnout se za hozeným míčkem, ale ta velmi rychle odchází a mění se v chuť si lehnout a míček rozžvýkat :-D. Pokud ale po přinesení dostane povel „Pust“ a odměnu v podobě třeba vařeného masa, bude přinášet mnohem ochotněji i delší dobu.

Ještě než se vrhneme na videa, ráda bych zmínila jeden opravdu silný nešvar, který přinášení hodně kazí a spousta lidí si to ani neuvědomí. Naši psi, zvláště ti mladí, bývají zvyklí, že když je vidíme držet něco v zubech, křičíme na ně. Často to totiž není hračka, ale třeba bota, polštář, odpaky. Takoví psi pak mají s učením přinášení opravdu problém, protože nechtějí v naší přítomnosti nic držet. Buď s tím utíkají pryč, nebo hračku rychle pustí. Proto doporučuji u psů často chválit a povzbuzovat, pokud něco drží – především samozřejmě hračky. Chvalte je, pokud přijdou blíž, hlaďte je, drbejte, případně si s nimi s hračkou pohrajte. Zkrátka se snažte naučit, že ne vše co pes vezme do tlamy, vyvolá váš křik. Často i toto samo může psa naučit hračky přinášet. Pes totiž bude chtít slyšet vaši chválu. A aby ji slyšel, musí vám ukázat, že drží hračku.

 

Video

Celý tento popsaný postup uvidíte v prvním videu s Ozzym, který je už léta mistrem přinášení. Ve druhém videu začínám přinášení trénovat také s Denim. Je to jedna z našich prvních lekcí a jak uvidíte, nemá úplně snadný začátek. Na něj nestačí zamávat hračkou, jako na Ozzyho. Doma se na hru chytne, ale venku to je větší fuška.

Nejprve ho musím rozblbnout trochu sama a dostat do nálady, kdy si bude chtít hrát. Já k tomu využívám odbíhání a také na něj foukám. Moc se mu to nelíbí, ale někdy ho to zdravě rozčílí. Jindy mi zase pomůže, nechat ho na sebe skákat. A teprve až když má náladu, nabízím mu hračku. Věřím ale, že pokud budeme dostatečně trénovat, naučí se i toto. Nechat se co nejrychleji nabudit do hry a pořádně se do toho opřít. I s Ozzym jsem kdysi na tomto pracovala. Dva týdny jsme tehdy nedělali nic jiného, než že jsme si na každé procházce hráli. Teprve pak se naučil přejít do hry opravdu rychle a neřešit během ní nic kolem. Díky tomu jsme pak mohli hru začít využívat jako odměnu při cvičení. Podobně to plánuji i s Denisem, i když u něj to asi potrvá o něco déle.

Po krátkém přetahování zkusím také přinesení hračky. Pomáhám si přitom trochu vodítkem a dávám pozor, abychom nesklouzli k oblíbenému honění psa. A po přinesení následuje zase přetahování, které by mělo v této části převládat.

A když mu to jde, zkusím i odhození hračky. Při druhém pokusu ale přijde chvíle, kdy Denis hračku pustí na zem a rozptýlí se. Já v tu chvíli naznačím pohyb proti němu, abych ho vyprovokovala hračku zase uchopit. Jako bych mu ji chtěla vzít. Ale jakmile o ni projeví zámek, ihned začnu couvat a vracím se k tomu, že má on jít za mnou, nikoliv já za ním. 

Po přinesení a hře mu hračku pouštím, když je u mě a pouze ho chválím a hladím a hračku mu chvíli nechám. I toto může být u některých psů skvělá odměna a určitě je dobré psa učit, že situace, kdy je blízko nás se svou hračkou, jsou spojeny s příjemnými pocity. I to bude v budoucnu s přinášením pomáhat. A navíc máme oba čas si trochu odpočinout.  Tuto hru prosím nedělejte příliš dlouhou. Budete unaveni vy i pes a riskujete, že pes o hru ztratí zájem a do budoucna se mu zprotiví. Pes je při ní opravdu hodně aktivní a zvláště pokud na hru není ještě příliš zvyklí, nebo není v extra dobré kondici, je potřeba ji přizpůsobit jeho možnostem.

Na konec si zkusíme ještě pouštění a já bych si ráda dala závěrečné přinesení. Bohužel, hodím hračku do míst, kde jsem před tím hodila na zem pamlsky Ozzymu. Deni začne čuchat a na hračku už prdí. Zkouším ho opět vyprovokovat, ale když to nezabírá, hračku schovám. 

V takovýchto situacích už ve hře zpravidla nepokračuji, aby si pes nezvykl, že hra bude pokračovat i bez jeho aktivity.

 

—————

Zpět


Kontakt

Výcvik psů Ozzoteam

České Budějovice


778 222 100
Pokud se mi nebudete moci dovolat, není to proto, že bych s vámi nechtěla mluvit, pouze mám doma špatný signál. Zkuste to prosím znovu nebo napište sms či email.