Nafrněný
O co půjde?
Chceme naučit psa, aby na povel zvedl nosánek co nejvýš a tvářil se „nafrněně“.
Co budeme potřebovat?
Označení správného chování, bez toho se při trénování neobejdeme. I když se to na začátku bude krásně nabízet, není dobré toto psa učit naváděním za pamlskem. Bylo by velmi obtížné ho odbourat. Potřebujete mu něčím říci, kdy udělal správné chování a čeká ho odměna. Pak teprve vyndáte odměnu a odměníte. Použít můžete klikr nebo slovní označení.
Nose Touch. Je super, pokud už pes tento cvik zná – dotyk nosem do dlaně. Koukněte třeba sem: https://youtu.be/1LNRjlQqYrM
Postup
Krok 1 Dotyk na target v dlani
Naučte psa dotýkat se targetu (pomůcky) ve vaší dlani stejně jako při nose touch. Může to být nalepovací papírek, já použila provázek, nebo cokoliv dalšího, co se vám bude hodit. Celý cvik se dá učit i s tím, že se pes dotýká jen dlaně nad svou hlavou a tu pak odstraníte. U někoho to bude velmi snadné, u jiných (jako jsou moji psi) téměř neřešitelné. Ti se příliš fixují na ruku, ne na pozici, kterou vykonávají. Můžete použít plácačku na mouchy, nebo nějakou tyčku, kterou později snáze zapíchnete nebo přichytíte tak, aby byla nad psem.
Zkuste ruku s targetem párkrát přemístit tak, aby jednou se pes natáhl do jedné strany, pak do druhé, pak trochu nahoru, pak už hodně nahoru. Sledujte, jaká pozice je mu příjemná. Pokud se nechce příliš vytahovat nahoru a hlavu zaklánět, možná má zablokovaný krk a bolí ho to.
Krok 2 Dotyk na target
Teď už zkuste dotýkání na samotný target, který nemáte přímo v ruce. Zkuste zase párkrát změnit jeho polohu a pak už ho umístěte nad psa tak, aby při dotýkání pěkně zvedl nosánek nahoru.
Krok 3 Target mimo dosah
Pokud už pes rozumí, co se po něm chce, dejte target trochu dál, mimo dosah, a označte správné chování ve chvíli, kdy pes zvedne čumák a na target se jen dívá. Buďte rychlí, ať pes nevyskočí nebo nezmění pozici.
Krok 4 Prodloužení doby
Tohle chce opravdu hodně přesnosti od nás. Když už pes ví, že stačí pohled na target a dostane odměnu, nesnaží se na něj skákat, začněte pomalinku prodlužovat dobu, jak dlouho se na target dívá. Ale stačí opravdu o půl vteřinky déle. Pes to hned nevydrží několik vteřin. Bude si myslet, že to dělá špatně a začne hledat jiné řešení. Takže opravdu prodlužovat po zlomcích vteřiny.
Krok 5 Přidání povelu
Pes už automaticky zvedá čumák. Přidejte před to povel Nafrněný (nebo jiný, který chcete). Ze začátku se snažte přidat povel včas, aby pes opravdu zvedal čumák až po povelu a zažíval si to. Později zkuste i situaci, kdy povel nedáte, pes zvedne čumák a nic nedostane. Pak dáte povel, pes zvedne čumák a vyslouží si odměnu. Aby viděl, že se chování vyplatí jen po povelu.
Krok 6 Odstraňte target
Ideálně nepozorovaně, když je pes rozcvičený, dejte mu třeba předchozí odměnu na zem a odstraňte target. Dejte povel, pes zvedne čumák, a než začne přemýšlet o tom, že je target pryč a co má tedy dělat, označte a odměňte. Vraťte sena chvíli k okamžitému označení, bez výdrže v pozici.
Krok 7 Přeneste chování na nové místo
Pomůže, pokud si psa rozcvičíte na místě, kde jste cvičili před tím. Já se z počátku vždy vracím k základní práci s targetem, abych mu připomněla, co že to děláme. Pak odstraním target, procvičím, a nakonec popojdeme o kousek vedle a zkusíme tam. Pro psy bývá často těžké přenést cvičení na nové místo a teď jste pravděpodobně cvičili pořád na tom samém, kde jste mohli dobře připevnit target. Proto nespěchejte a pokud bude potřeba, vracejte se na původní místo.
Krok 8 Natočte to
Ideálně z podhledu, tam to krásně vynikne a sdílejte do skupiny Ozzoteam club.
Video
Začínám s Denisem dotyk nosem na target – provázek. Postupně výš a výš. Denis mi tam nabídne jen koukání na provázek ve správné pozici, tak to využiju a označím. Je to dobrý mezikrok při odbourávání targetu.
Pak zavěsím provázek na větvičku nad ním, ale Denis nereaguje. Potřebuje ukázat rukou. Zkoušeli jsme před tím pár dní trénovat s tím, že se dotýkal dlaně jako targetu, a on na to zůstává fixovaný. Pomůžu si tím, že provázek zpustím níž. Tam se chytne a zase se ho nosem dotýká.
Postupně provázek zase zkracuji, abychom se dostali k pěknému zaklonění hlavy.
V další části s dědečkem Ozzym začínám přidávat povel Nafrněný. Pokud se chcete zeptat, jak to ve svých skoro 15 letech zvládá, tak úplně stejně, jako když mu bylo o 13 míň. Je zvyklí se učit a přemýšlet a i když už v mnoha situacích jedná zkratově, při trénování ne. Tohel je navíc velmi jednoduché. Jediné, čeho jsem se bála, je ,aby mu nevadil samotný ten pohyb. Ale zdá se, že nevadí.
Nakonec zkusíme i odstranění targetu, nejdříve Ozzy, pak Denis. Ani jednomu to nedělá problémy.
Pak vám s Denisem ukážu prodloužení cviku a upřesnění povelu. Tedy, trochu to tam zkomplikuji, ale Denis si toho naštěstí nevšimne. Po odstranění targetu už odměňuji jen provedení po povedlu. Jednou to udělá bez povelu, neodměním, dám povel, on nafrní, odměním. Hned na to začínám zkoušet malinko prodlužovat dobu, kdy v pozici vydrží. Ze začátku to téměř není poznat, je to opravdu o zlomek vteřiny. Tam mi pak Denis udělá nafrněný znovu bez povelu, což bych neměla odměnit, ale zároveň tam na chvíli pěkně zastaví , a to v tu chvíli odměnit chci. Takže odměním výdrž, i když je to bez povelu. Nevadí, povel doladíme později.
Nakonec ještě Ozzy ukáže své první pokusy při přesunu na nové místo.