Pes sám doma

Než začneme s trénováním
- Projevy stresu – 00:15
- Rizikové faktory – 05:59
- Základní dovednosti – 23:30
MP3 se záznamem si můžete stáhnout zde.
Pár rad na závěr
- Aby se problém nevrátil – 00:51
- Co Vám může pomoci – 06:54
- Čeho se vyvarovat – 09:55
MP3 se záznamem si můžete stáhnout zde.
Doplňující informace
Domácí žvýkání
Dnes máme obrovské možnosti v tom, co psu nabídnout na žvýkání během samoty. Proto zde uvedu jen pár nejdůležitějších prostředků
- Syrové kosti, pokud je na ně pes zvyklí a asi spíše, pokud ho necháváte na zahradě.
- Paroží (jelení, dančí atd.) je skvělé i do bytu. Nebývá z něj nepořádek, nezapáchá, jen někteří až příliš horliví psi si na něm mohou poškozovat zuby.
- Rohovinová pouzdra z kopyt, rohů – nesmrdí, nedělají nepořádek, často téměř nezničitelné a velmi oblíbené. Navíc se dají případně i něčím plnit.
- Kong je asi nejznámější a nejodolnější plnící hračka vůbec. Více se dočtete v článku zde: https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/jak-vybrat-spravny-kong
- Další hračky k naplnění pamlsky, existuje jich celá řada, například zde: https://www.psivesmir.cz/interaktivni-hracky-pro-psy/
Přípravky proti stresu
Já jsem ve videu zmiňovala přírodní preparáty proti stresu. I těch dnes existuje více. Některé jsou ve formě tablet, sprejů, přídavků do krmiva, spot-on, obojků, difuzérů atd. a jsou bez nežádoucích účinků, jako je apatie nebo změna povahy.
Alavis calming – potlačuje stres u malých plemen psů, měkké tablety s příchutí
Alavis relax – kapsle s obsahem proteinu z kolostra, omezuje produkci stresových hormonů
Zylkene – obsahuje mléčný protein, který vede ke zklidnění, podává se několik dní předem, sama s ním mám velmi dobré zkušenosti i při řešení strachu z ohňostroje
Beaphar no stres spot on – aplikuje se na kůži, obsahuje extrakt z kozlíku lékařského
Beaphar no stres obojek – obsahuje éterické oleje z kozlíku lékařského a levandule
Bachovy esence – kapky, lze sehnat univerzální směsi, ale účinnější bývají při přípravě na míru. U klientů s nimi mám velmi dobré výsledky.
Feromonový difuzér/obojek – uvolňuje feromony laktujcí feny a psy to uklidňuje. Difuzér působí pouze v místnosti, kde je v zásuvce. S obojkem mám dobrou zkušenost u psa v rodině. A četla jsem o odborné studii, která zkoumala jejich vliv na štěňata při odstavu, přechodu do nového domova a zvykání na samotu, ve které dopadl velmi dobře.
Psychická únava
Ve videu zmiňuji také důležitost psychického zaměstnání psa, které je velmi důležité ne jen pro učení samoty, ale i pro celkově klidné chování doma i na procházkách. To nejjednodušší a nejefektivnější co můžete svému psu nabídnout, je čuchání. Ideálně hledání pamlsků nebo běžné potravy.
Pokud máte zahradu, můžete krmení rozsypávat po zahradě a nechávat psa, aby si jej našel, místo aby ho měl denně připravené v misce. Inspirovat se můžete ve videu níže. Pokud zahradu nemáte, můžete využít tzv. čuchací koberečky, ať už kupované ( například tento: https://www.psivesmir.cz/cmuchaci-deka-ve-tvaru-kytky–40-cm/) nebo domácí výroby. Nebo hledat další a další možnosti, kam pamlsky schovávat.
Pozor akorát, aby pes pracoval klidně, uvolněně, soustředěně. Pokud začne být hektický a na hledání půjde spíše silou a rychlostí, než nosem a pečlivostí, je pro něj dané hledání zatím příliš obtížně. Navíc se mu budou zvyšovat stresové hormony a místo očekávaného klidu přijde zvýšená aktivita a roztěkanost.
Pokud budete mít jakékoliv otázky, ráda Vám je zodpovím na e-mailu Sarka@zzoteam.cz nebo ve facebookové skupině Ozzoteam club.


Základní info
- Vešekré materiály jsou součástí kurzu. Prosím nešiřte je dál.
- Níže najdete odkaz na mou facebookovou skupinu Ozzoteam club, kde najdete spoustu dalších informací k výcviku psů.
- A také odkaz na můj kanál na You Tube, kde najdete spoustu videí o výcviku a výchově.
- V případě jakých koliv otázek mi neváhejte napsat do fb skupiny nebo na sarka@ozzoteam.cz