Úvodní strana 5 Členská sekce 5 Pes sám doma

Pes sám doma

Než začneme s trénováním

 • Projevy stresu – 00:15
 • Rizikové faktory – 05:59
 • Základní dovednosti – 23:30

MP3 se záznamem si můžete stáhnout zde.

Nácvik samoty

 • Podrobný postup

MP3 se záznamem si můžete stáhnout zde.

Pár rad na závěr

 • Aby se problém nevrátil – 00:51
 • Co Vám může pomoci – 06:54
 • Čeho se vyvarovat – 09:55

MP3 se záznamem si můžete stáhnout zde.

Doplňující informace

Domácí žvýkání

Dnes máme obrovské možnosti v tom, co psu nabídnout na žvýkání během samoty. Proto zde uvedu jen pár nejdůležitějších prostředků

 • Syrové kosti, pokud je na ně pes zvyklí a asi spíše, pokud ho necháváte na zahradě.
 • Paroží (jelení, dančí atd.) je skvělé i do bytu. Nebývá z něj nepořádek, nezapáchá, jen někteří až příliš horliví psi si na něm mohou poškozovat zuby.
 • Rohovinová pouzdra z kopyt, rohů – nesmrdí, nedělají nepořádek, často téměř nezničitelné a velmi oblíbené. Navíc se dají případně i něčím plnit.
 • Kong je asi nejznámější a nejodolnější plnící hračka vůbec. Více se dočtete v článku zde: https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/jak-vybrat-spravny-kong
 • Další hračky k naplnění pamlsky, existuje jich celá řada, například zde: https://www.psivesmir.cz/interaktivni-hracky-pro-psy/

Přípravky proti stresu

Já jsem ve videu zmiňovala přírodní preparáty proti stresu. I těch dnes existuje více. Některé jsou ve formě tablet, sprejů, přídavků do krmiva, spot-on, obojků, difuzérů atd. a jsou bez nežádoucích účinků, jako je apatie nebo změna povahy.

Alavis calming – potlačuje stres u malých plemen psů, měkké tablety s příchutí

Alavis relax – kapsle s obsahem proteinu z kolostra, omezuje produkci stresových hormonů

Zylkene – obsahuje mléčný protein, který vede ke zklidnění, podává se několik dní předem, sama s ním mám velmi dobré zkušenosti i při řešení strachu z ohňostroje

Beaphar no stres spot on – aplikuje se na kůži, obsahuje extrakt z kozlíku lékařského

Beaphar no stres obojek – obsahuje éterické oleje z kozlíku lékařského a levandule

Bachovy esence – kapky, lze sehnat univerzální směsi, ale účinnější bývají při přípravě na míru. U klientů s nimi mám velmi dobré výsledky.

Feromonový difuzér/obojek – uvolňuje feromony laktujcí feny a psy to uklidňuje. Difuzér působí pouze v místnosti, kde je v zásuvce. S obojkem mám dobrou zkušenost u psa v rodině. A četla jsem o odborné studii, která zkoumala jejich vliv na štěňata při odstavu, přechodu do nového domova a zvykání na samotu, ve které dopadl velmi dobře.

Psychická únava

Ve videu zmiňuji také důležitost psychického zaměstnání psa, které je velmi důležité ne jen pro učení samoty, ale i pro celkově klidné chování doma i na procházkách. To nejjednodušší a nejefektivnější co můžete svému psu nabídnout, je čuchání. Ideálně hledání pamlsků nebo běžné potravy.

Pokud máte zahradu, můžete krmení rozsypávat po zahradě a nechávat psa, aby si jej našel, místo aby ho měl denně připravené v misce. Inspirovat se můžete ve videu níže. Pokud zahradu nemáte, můžete využít tzv. čuchací koberečky, ať už kupované ( například tento: https://www.psivesmir.cz/cmuchaci-deka-ve-tvaru-kytky–40-cm/) nebo domácí výroby. Nebo hledat další a další možnosti, kam pamlsky schovávat.

Pozor akorát, aby pes pracoval klidně, uvolněně, soustředěně. Pokud začne být hektický a na hledání půjde spíše silou a rychlostí, než nosem a pečlivostí, je pro něj dané hledání zatím příliš obtížně. Navíc se mu budou zvyšovat stresové hormony a místo očekávaného klidu přijde zvýšená aktivita a roztěkanost.

Pokud budete mít jakékoliv otázky, ráda Vám je zodpovím na e-mailu Sarka@zzoteam.cz nebo ve facebookové skupině Ozzoteam club.

Základní info

 1. Vešekré materiály jsou součástí kurzu. Prosím nešiřte je dál.
 2. Níže najdete odkaz na mou facebookovou skupinu Ozzoteam club, kde najdete spoustu dalších informací k výcviku psů.
 3. A také odkaz na můj kanál na You Tube, kde najdete spoustu videí o výcviku a výchově.
 4. V případě jakých koliv otázek mi neváhejte napsat do fb skupiny nebo na sarka@ozzoteam.cz