fbpx

1.2 Označení správného chování

Důležitou věcí v našem výcviku bude podmíněný posilovač. Co to je? No… možností je hodně. Nejde o konkrétní věc, ale o informaci, kterou bude v našem dialogu se psem představovat.

Určitě jste si všimli, jak pečlivě pes při cvičení sleduje, kdy přijde odměna, a jak dobře na tyto signály reaguje. Takové zašustění pytlíku v kapse bývá u mnoha psů daleko efektivnější, než přivolávat povelem ke mně. Pohnete rukou v kapse a pes už si vyskakuje pro odměnu, hodíte pamlsek jednomu psu a druhý se ohlédne, jestli také něco dostane…

To je přesně ono!

Psi jsou velice dobří pozorovatelé a snadno se naučí, která vaše gesta znamenají, že přichází odměna. Už samo gesto, nebo zašustění pytlíku v kapse, se pak pro psa stává malou odměnou. Příslibem, že bude ňaminka. A přesně těmto věcem říkáme podmíněné posilovače.

Je to něco, co samo o sobě nemá význam, ale ve spojení s odměnou to význam získává. Může to být pochvala, může to být zvuk klikru, bliknutí baterkou, gesto, dotyk, cokoliv. I my jich ve svém životě máme spoustu. Co třeba peníze? Sami o sobě jsou to jen kusy papíru. Ale pro nás představují hodnotu toho, co si za ně můžeme koupit. Nebo jednička ve škole. To je jen číslo, čára napsané na papíře. Ale pro nás mají hodnotu pochvaly od rodičů, od učitelů, možnost přijetí na střední školu. Otočíte klíčkem v zapalování a ozve se zvuk motoru. Zvuk motoru je nám sám o sobě docela k ničemu, ale to, že se dostaneme rychle a pohodlně do práce, to je moc příjemné.

A stejně jako je pro nás zvuk motoru příslibem pohodlného cestování, tak je pro psa zašustění pytlíku s odměnami příslibem, že dostane pamlsek. Je to pro něj oznámení, že teď udělal něco, čím si odměnu vysloužil. Pokud my takovýto signál dostaneme pod kontrolu a přestaneme ho psu dávat nevědomky, je to skvělý způsob, jak se psem komunikovat. Jak mu říci, co se nám v jeho chování líbí a čím přesně si vysloužil odměnu.

Typy posilovačů

V praxi se nejčastěji setkáváme s dvěma typy podmíněných posilovačů. Tím prvním je slovní označení, kdy psu prostě řekneme: Jo, teď přesně si to udělal skvěle, na tady máš odměnu. Pozor ale, nepleťte si to s pochvalou. Podmíněný posilovač není odměnou sám o sobě. Ten má vždy hodnotu pouze té odměny, kterou psu slibuje. Bez ní je bezcenný. Vám by také nestačilo dostat v práci peníze, kdybyste si za ně nemohli nic koupit. Toto slovní označení tedy není konečnou odměnou, je jen jejím příslibem. Z toho důvodu také doporučuji nepoužívat slova jako je „hodný“, „šikula“ a podobně. Snadno se totiž stane, že tyto stejná slova pak použijete i ve chvíli, kdy chcete opravdu psa odměnit pouze pochvalou. Ne pracovat s podmíněným posilovačem. Já například používám často slova: „ano“a „jo“. Ty jsou pro mé psy jasným znamením, že si právě vysloužili odměnu.

Druhým hojně používaným podmíněným posilovačem, je klikr. Klikr je tenký plíšek upevněný v malé krabičce. Při zmáčknutí pak vydává charakteristické cvaknutí. Klikrů existuje několik typů, od jednoduchých po tlačítkové a je jen na vás a vašem psu, jaký zvolíte. Jednoduché klikry s odhaleným plíškem bývají hlasitější a mohou některé psy lekat. Při cvičení v rušnějším prostředí se ale mohou hodit. Já raději používám klikry tlačítkové, které jsou tišší. Omlouvám se proto předem, pokud se někdy stane, že ve videu bude klikr špatně slyšet.

U klikru se nemusíte bát, že je „neosobní“ na rozdíl od slovního označení, o to zde nejde. Pokud se vám pes naučí, že odměna přichází po zašustění pytlíku nebo rozepnutí zipu na kapse, také to není nijak osobní. Kliknutí je pouze označení, slovní pochvalu můžete přidat po něm. Na rozdíl od slovního označení má ale klikr tu výhodu, že pokud se s ním naučíte pracovat, bude práce s ním mnohem přesnější. Je daleko snazší rychle kliknout, než rychle říci i to nejkratší slovo. Já občas pracuji raději se slovní pochvalou, zvlášť pokud například potřebuji rukou přidržovat nějakou pomůcku. Jde mi to pak snáze, než se soustředit na to, že jedna ruka drží tyčku, druhá musí kliknout. V takovém případě se ale snažím nadechnout a zadržet dech, abych se nezdržovala nadechováním ve chvíli, kdy potřebuji označit správné chování. Touto metodou se pak dá cvičit opravdu jen kratičkou dobu, protože za chvíli už se budete pěkně zadýchávat. I proto bývá klikr ve výcviku lepším pomocníkem.

Stejně jako klikr se ale dá použít mnoho jiných pomůcek. Můžete třeba cvakat propiskou, blikat baterkou, udělat gesto rukou… Klikr má ale ještě jednu výhodu oproti většině ostatních posilovačů. Má dosti charakteristický zvuk. Většinou se tento zvuk nedá s ničím zaměnit a pes se tak nemůže splést.

Jaký podmíněný posilovač si zvolíte, nechám na vás. Já u některých cviků používám klikr u jiných slovní označení. Vy si najděte to, co vám i vašemu psu bude vyhovovat a s tím pracujte. A pokud to vyhovovat přestane, změňte to. To není problém. Snadno psa naučíte znát nový podmíněný posilovač.

A jak to celé bude vypadat?

Prvním naším úkolem bude naučit psa znát podmíněný posilovač, který jsme si zvolili. A my se jej budeme muset naučit správně používat. Není to složité, ale pokud jste takto nikdy nepracovali, bude to chtít trochu cviku.

Cvičení  

Jděte se psem na klidné místo, kde se bude snadno soustředit. Začít můžete ideálně doma, kde se pes bude nejméně rozptylovat. Připravte si malé kousky pamlsků a bez ohledu na to, co pes právě dělá (bude ale lepší, když nebude dělat nic opravdu špatného, ale jinak ať se rozhlíží, čuchá si, nebo kouká na vás a pamlsky) použijte posilovač – řekněte „Ano“, klikněte apod. a psa odměňte. Dejte zde ale pozor, aby první byl opravdu posilovač a teprve potom podávejte pamlsek. Pokud používáte slovní označení, nijak se nehýbejte, nenaklánějte ke psu, zůstaňte stát tak, jako dosud. Řekněte dané slovo a teprve, až jej dopovíte celé, pohněte se směrem ke psu a odměňte jej. Toto je velice důležité a pro mnoho lidí opravdu složité. Většinou máme tendenci soustředit se na to, abychom co nejrychleji psa odměnili. Pes se pak ale fixuje na naše gesta a pohyby, které mu řeknou, že už bude odměna. A to nám v budoucnu výcvik stíží. Takže, nejprve použijte posilovač a teprve až jeho zvuk dozní, pohněte se a psa odměňte. Pokud si nejste jisti, zda cvičíte správně, požádejte někoho, ať se na vás dívá či vás natočí. Třetí osoba toto většinou dokáže lépe posoudit.

Cílem tohoto cvičení je naučit psa znát souvislost mezi podmíněným posilovačem a odměnou. Já jsem pro názornost připravila video, kde jako podmíněný posilovač používám klikr. Všimněte si, že ve chvíli, kdy klikám, mám ruku s pamlskem stále u těla a pohybuji s ní teprve až po kliknutí. Zároveň se snažím nijak nedat najevo, že chci psa odměnit. K tomu slouží pouze kliknutí. Při užití slovního posilovače je praxe stejná. Pouze místo kliknutí klikrem vyslovíte dané slovo.

Po několika opakováních, už by pes měl automaticky předpokládat, že po posilovači přijde odměna. To znamená, že i když třeba bude právě něco ne příliš zajímavé čuchat, nebo bude koukat stranou, ve chvíli, kdy použijete tento posilovač, k Vám okamžitě otočí hlavu.

Při nácviku nikam nespěchejte. Pes se s posilovačem dokáže seznámit velice rychle. Toto je trénink především pro Vás. Naučte se skutečně nejprve použít posilovač a teprve poté podávat odměnu. Až se později budete muset více soustředit na samotný výcvik, snadno sklouznete k chybám. Proto si to teď dobře natrénujte. Já doporučuji udělat alespoň 6 tréninků se zhruba 10ti pamlsky.

Pozor! Pes se v tuto chvíli učí pouze pasivně. Nic po něm nechcete. On si pouze naposlouchává, že po vašem označení správného chování, dostane odměnu. Není potřeba ho před tím oslovovat a čekat, až se na vás podívá. Podstatné je pouze to, abyste v klidu dali označení správného chování a teprve poté psa odměnili. Nic víc.